Växjö visar konsten att bygga ett mästarlag
Matchboll Växjö. Efter fem raka övertidsvinster (!) har tränaren Sam Hallam och hans lag bäddat för ett tredje SM-guld, efter tidigare triumfer 2015 och 2018. Växjös förmåga att hitta segrar i de mest utsatta lägen är omvittnad. I tur och ordning har tidigare Färjestad och Örebro tvingats erkänna sig besegrade i play off striden.
Nu är det sensationen Rögle, första SM-finalen någonsin, som får känna på smålänningarna styrka. Bjäres stolthet hade på lördagen 2-1 inför tredje perioden, försökte spela på resultatet i tredje, men blev grymt straffade.

Västerås-födde Pontus Holmberg, 22, år antecknades för sitt tredje matchvinnande mål i jakten på Le Mat -pokalen och har totalt 11 poäng (5+6) på 13 play off matcher.
Tillsammans med Fredrik Karlström, 23 år, uppvuxen i Trångsund, södra Stockholm och via AIK och Linköping till Växjö samt Marcus Sylvegård, 22 och med tydliga rötter i Malmö, utgör trion den så kallade Rackarungekedjan. Totalt 25 poäng på trion så här långt, när skyttekungen Emil Pettersson har haft blött krut i den här finalserien har ”rackarungarna” blivit den drivande enheten hos Sam Hallam.
Ungdomarna anger tonen
Det hade ingen kunnat se, jag applåderar och blir glad över att svenska spelare kliver fram och blir rubriknamn när ett svenskt mästerskap ligger i vågskålen. I Rögles finaltrupp finns hela åtta spelare med utländsk bakgrund, från bänken leds laget av amerikan Cam Abbot som dessutom har sin tvillingbror Chris som sportchef.
I Växjö finns fem främmande spelare, varav Kanadas Andrew Calof var petad på lördagen. Coachbänken är helsvensk och Henrik Evertson byggde redan 2015 sitt första guldlag.
Sam Hallam är inne på sin nionde raka säsong, kontinuitet lönar sig.
Ekonomiskt är ett mästerskap ingen guldaffär, allra helst den här säsongen. Ett ”normalt” spelår är slutspel en extra bonus för deltagande lag. Budgeten baseras på grundserien.
20-21 redovisar 13 SHL-lag, med undantag av IK Oskarshamn, publikbortfall, i storleksordningen 20-30 miljoner kronor, beroende på arenakapaciteten. Det statliga bidraget för SHL-lagen, RF:s krisstöd, är bra balsam på ekonomiska sår, ja rent av livsavgörande enligt flera pressade ekonomichefer.
2021 års finallag har haft små resekostnader, avståndet Växjö-Ängelholm är 17 mil, det innebär noll hotellkostnader. Det har välkomnats av kassaansvariga. För guldlaget väntar extra utgifter, spelarkontraktet rymmer alltid en guldbonus för spelartruppen.
En källa som Anders Mäki, etablerad analytiker med bloggen ”Hockeykunskap” uppskattar att för SM-guld krävs ett knippe spelare med en årslön på upp mot två miljoner kronor, eller cirka 170 000 kronor i månaden. Klubbar som inte har råd att ligga på den nivån – ajöss SM-guld.
I Växjö tror jag inte ”Rackarungekedjan” ligger så högt – snarare hör de hemma på snittlönen för SHL, cirka 120 000 i månaden. De är unga, och knappast ens Sam Hallam kunde se den här trion som potentiella guldmakare vid säsongstarten i september.
Reserven tog över ansvaret
I samma lönefack återfinns också målvakten Erik Källgren, 24 år, ja, hans ersättning kanske är lägre än SHL-snittet. Hans roll vid säsongstarten hösten 2020 var att nöta filt, som andra val bakom Viktor Fasth, 38 år. Tålmodigt har Källgren, fostrad i Nackas ungdomsverksamhet, väntat på sin plats i rampljuset.
Viktor Fasth skadades och tvingades bryta första semifinalen mot Örebro. Scenen var Källgrens, härtill var Sam Hallam, nödd och tvungen, precis vad en viss Hans Brask utbrast, när han 1517 placerade en vit lapp under sitt sigill vid avskedandet av ärkebiskop Gustav Trolle.
Scenen var Källgrens – och som han har tagit den. I finalserien har han 93.03 i räddningsprocent och har på fyra matcher endast släppt fyra puckar bakom sig. I tredje finalmötet, Rögle-seger 5-1, föll två Rögle-mål i tom Växjö-bur. Källgren tycks sakna nerver, helt klart.
Nu rapporteras han vara klar för Frölunda till nästa säsong. Jag hoppas att kontraktet inte är slutförhandlat. Dunkar Växjö in matchbollen har Källgrens värde stigit med åtskilliga procent, en mästarmålvakt är alltid värd sin vikt i guld.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar