Konsten att köra häst...

Hästarna är inga bilar som svarar på kommandon via pedaler. Här krävs känsliga körhänder och ett samband med mellan kusk och häst. Tänk på det innan ni sätter kryssen på nästa V75:an.
Enklare i dag
Travsporten har precis som alla andra sporter utvecklats. Seriös avel har gjort att det idag är enklare att köra häst. På 60 och 70-talet var det vanligt att kusken fick ”bära” runt ett kallblod i två varv, för att förhindra galopp. På den tiden gällde många skydd på hästen, vikter på hovarna etc. Ordet barfotakörning var inte uppfunnet. Av dagens ”naturtravare” fanns endast ett fåtal.
Men dåtidens körsvenner lärde sig att ”köra häst och inte åka häst”. Men även idag är det mera körkonst att styra ett kallblod än ett varmblod. Ett kallblod kräver mera samband i tömmarna. Mera uppmärksamhet från kusken.
Därför är det intressant att konstatera att många toppkuskar i Sverige idag har växt upp med lika mycket kallblod som varmblod. Vilket säkert har varit lärorikt. Tänker på Ulf Ohlsson och Robert Berg m. fl.
Mest segerrik
För att få veta mera om körkonst har jag talat med två som verkligen behärskar att köra häst, Olle Goop, 72, och Gunnar Melander, 67. Två giganter i svensk travsport under de senaste 40 åren.
Olle Goop är landets segerrikaste kusk och närmar sig 7 000 segrar. Och Gunnar Melander har vunnit många troféer och är uppe i närmare 1 300 vinster.
Dalmasen Olle Goop som kom till Åby i början av 70-talet har vunnit flest segrar av alla svenska körsvenner. Drygt 6 600, sug på den, det är oerhört imponerande. Han har varit champion på svenska banor vid inte mindre än 66 tillfällen och är invald i travsportens ”Hall of Fame”.
Kallblod kräver mera
Olle är still going. Men sonen Björn har numera tagit över som den mest vinnande kusken.
”För kuskar är kallblod en bra skola. Det djuret kräver mera av en kusk. Framförallt sambandet från min körhand till hästens bett. Att känna hästen i sin näve.
Men som det har blivit med dagens framavlade varmblod känner man en ny häst redan efter en provstart. Men det betyder inte att man kan ÅKA häst. Även om man mitt i loppet har god position i andra ytter så måste man som kusk ha kontakt med hästen via små tömrörelser och att hela tiden hålla hästen på tå”.
Köra häst en konst
Ådalningen Gunnar Melander har sedan 70-talet varit framgångsrik travtränare. Speciellt inom kallblod. Dagens Månprinsen AM är ett exempel, och inte minst tidigare Lapp Nils är två av många stjärnhästar genom åren hos Melander. Han har följande läroord:
”Allt utvecklas. Dagens kallblod tävlar i en annan sport än man gjorde för 20-30 år sedan. Utvecklande avel har gjort flera mera rentravande. Att balansera en häst är mindre prioriterat idag.
Men vi travkuskar marknadsför oss för dåligt i vår yrkesstolhet. Att köra häst är en konst. Frånsett god taktiskt förmåga så gäller det att få ut det sista av hästen i avgörande ögonblick. Det är vissa begåvade med, andra icke. En konst som oftast är medfödd. Svårare att lära sig i en lektionssal. Därmed inte sagt att jag är emot skol-utbildning, tvärtom.
Att ha körhänder är ett samband till hästen från dina händer. Du ska kunna känna om hästen kliver på en liten sten som irriterar honom. ”Hästkarlar”, lite föräldrat uttryckt, hade det i sig förr i tiden med automatik”.
Efter samtalen med de här respekterade hästkarlarna i trav-Sverige, ägna uppmärksamhet till kuskarna innan nästa satsning på hästarna plitas ner. Kom ihåg, vissa kuskar har det i händerna i en tät upploppsstrid.
Mest lästa just nu
"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.
Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































