Flera skäl till att de nobbade

Tre Kronor stöp i kvartsfinalen i senaste VM . Inte minst därför att så många NHL-spelare tackar nej till att medverka.
Låt oss titta närmare på anledningar och varför den här nya situationen har uppstått.
Frågan är inte så enkel som att det enbart bygger på förbundskaptenens relation med svenska spelare i NHL. Det är vad många tycks tro, nej, spörsmålet är bredare än så.
Illavarslande trend
Till årets VM i Moskva kom knappt ingen etablerade svenska NHL-spelare.
Skadeskäl? Visst, men förmodligen inte i den utsträckning som angavs.
Av de få NHL-spelare som överhuvudtaget kom så räknar jag enbart Mikael Backlund som etablerad. Han har sju NHL säsonger med Calgary Flames. Även Detroits Gustav Nyquist är på väg att etablera sig.
Men de större namnen uteblev. De som gör skillnad.
Det är ju inget nytt. Med få undantag har det funnits en illavarslande trend i många år. Ett undantag var när tvillingarna Sedin kom till VM i Stockholm 2013. Då blev det guld...
Förenklad diskussion
Det blir förenklat när media utbrister ”de måste ställa upp för Sverige.” Jag tror ingen NHL-svensk säger nej för att de ogillar Sverige eller Tre Kronor.
Däremot tror jag på flera anledningar.
Förutom turneringar som OS och kommande World Cup har Tre Kronors värde devalverats.
Numera är omsättningen av spelare i Tre Kronor under en säsong så stor att exklusiviteten är avsevärd mindre.
Men eftersom vi i år hade 87 svenskar som spelade i NHL måste förbundskaptenerna experimentera med många oerfarna SHL-spelare under turneringar och landskamper innan VM.
På 80-talet hade vi betydligt färre NHL-spelare. Då fanns 15-16 SHL-spelare som var givna till ett VM. Därmed var det svårare att ta en plats i en vanlig landskamp och det innebar en betydligt mindre omsättning i truppen.
Andra villkor numera
Tre Kronor är fortfarande stort för våra spelare i SHL. Ingen tackar nej till en landskamp. Än mindre till ett VM. En stor anledning är att Tre Kronor är en språngbräda till NHL.
Men, och det är en väsentlig skillnad jämfört med tidigare, när spelare väl kommit till NHL och etablerat sig så behövs inte Tre Kronor i samma utsträckning.
Det är tufft att spela i NHL. 82 grundseriematcher kräver sin tribut. Helt säkert ett skäl till att vissa känner sig tom i tanken och tackar nej.
Dessutom, spelarna blir bortskämnda med livet i NHL.
Det är inte deras eget fel. Jag tänker på privatjet till alla bortamatcher, förstklassiga hotell, oftast 18-20 000 åskådare på matcherna, allt top of the level.
Med all respekt för Tre Kronor och deras arrangemang kring ett VM, men NHL-spelarna ser VM som en B-turnering.
De är egna företagare
Numera är stjärnspelare i lagsporter lite som sin egen företagare. De bygger sitt varumärke och lagtänkandet blir allt mindre.
Det smärtar att tvingas konstatera det, men så är det.
Tyvärr är det så här det fungerar år 2016. Individualismen frodas och det är så långt ifrån hur spelarna tidigare resonerade.
Zlatan Ibrahimovic är en ytterlighet, han spelar ännu i landslaget.
Dock:
Samtidigt ställer många andra nationers etablerade spelare upp i VM. Alexander Ovechkin i Ryssland ett av många exempel. Måhända har stoltheten till Moder Svea falnat. Känns som att i andra hockeyländer råder större patrioism. Inte minst Canada och USA.
Tro inte att svenskarna nobbar Tre Kronor beroende på dåliga relationer med ledningen i Tre Kronor. Generellt har inte spelarna haft några större problem där genom åren. Många NHL-spelare har kanadensiska coacher som inte kommunicerar med dem på en hel säsong.
Krävs utbildning från förbundet
Slutligen, jag känner väl frontfigurerna kring utveckling på hockeyförbundet, Tommy Boustedt och Henrik Haraldsson, männen bakom Juniorutredningen 2002 som ledde till JVM-guld och utveckling av svensk hockey.
Men uppenbarligen måste kommande landslagsspelare prepareras för att förstå vikten av att betala tillbaka till svensk hockey. Det ska betonas vid olika samlingar, på det viset bygger man en mångårig kultur mellan spelarna och Tre Kronor.
Under landslagssamlingar med ålderslagen 16-20 borde man ha genomgångar av typ:
- Landslagsspel är din ”betalning” till de ideella ledare som har hjälpt dig till att nå så här långt.
- När du drar på dig landslagströjan upplever du en mycket speciell känsla. Var stolt, och tacksam.
- Du kommer ur svensk hockeys folkrörelse. Glöm inte att den historiken bidrar till din framgång.
- Värdet av svenska framgångar. Det motiverar andra, ledare och spelare. Du är en del av kedjan.
- Säg aldrig nej till VM om du inte har verkliga skäl. Ett nej ändå väcker frågetecken om vem du egentligen är...
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.


























































Skriv kommentar