Varför är pengarna så hemliga?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
I Sverige stoltserar vi med offentlighetsprincip och allemansrätt, men det tycks inte gälla inom fotbollen. Varför är transfersummorna så hemliga i Sverige? Klubborna borde vilja slippa alla spekulationer om beloppen.
Kaka flyttar från Real Madrid till Milan och beloppet blir offentligt som alltid - men vid övergångar i Sverige blir beloppen dolda. Foto: Scanpix

 

De senaste veckorna har jag legat på stranden i Italien. Förutom att diskutera vad man ska äta på kvällen och vilken sololja som ger den bästa solbrännan är det stora samtalsämnet, vilka fotbollspelare som är till salu? Vem vill köpa vem? Vilket pris? Det är vilda spekulationer under parasollen och ibland blir det riktigt hett.

Det sägs att Osvaldo i Roma är till salu. Köper Benfica eller Southampton? Kommer Roma verkligen att sälja? Spekulationerna får ett slut när det ”flashar” till på mobilerna. Osvaldo är såld till Southampton för 15,1 miljoner euro plus ett bonusavtal på max 2. Roma bekräftar på sin hemsida. Allt är helt transparent.

Nu övergår spekulationerna på stranden till diskussioner om det var rätt eller fel.

Det svenska mörkret

Jag är tillbaka i Sverige. Vad skall hända med den allsvenska klubb där jag är medlem? Spekulationerna är många. Finns det ekonomi? Behöver spelare säljas? Kan truppen förstärkas?

Även här ”flashar” det till. Klubben har sålt sin största talang till en allsvensk konkurrent.

Det som däremot inte redovisas är hur stor övergångssumman är. Jag letar vidare på klubbarnas hemsidor. Där finns inga uppgifter om storleken på transfersumman.

En gissningslek

Fortsätter jakten på mer eller mindre trovärdiga hemsidor. Ingen kan ge mig den information jag vill ha.

Till slut hamnar hos supporterklubben. Där är gissningsleken i full gång. Det spekuleras om priset. Vissa tror att han såldes i panik för en 0,5 miljoner kronor för att få in ”cash”.   Andra säger att transfersumman var 3,5 miljoner kronor med en vidareförsäljningsklausul.

Det jag får ut av besöket är att de som borde och vill veta, verkligen inte vet?

Varför är det på detta viset?

Varför så hemligt?

Hur kan transfersummorna vara så hemliga i Sverige? Varför får man inte veta priset när en spelare säljs från en svensk klubb till en annan. Vi som har självbilden av att vara lite bättre och ärligare än andra.

När spelare säljs i Europa är det transparens. Att det inte är så i Sverige kan ju inte bero på transfersummans storlek. Osvaldo såldes för ett belopp som räcker för att driva alla de tre allsvenska klubbarna HBK, Mjällby och Gefle i ett helt år.

Jag vill förändra

Lika öppet som i Europa

Jag vill att den svenska transfermarknaden blir lika öppen som i övriga Europa. På samma sätt som jag vill ha transparens när jag köper aktier i ett företag, vill jag ha transparens när jag investerar mitt hjärta i ett lag.

Jag vill som medlem i en allsvensk klubb veta att klubbledningen stå för sina beslut. Att de inte mörkar transfersummorna för att de är rädda för kritik.

Jag vill ha slut på alla spekulationer om att spelare säljs för att det saknas ”cash”.  Jag vill inte misstänka att man hade kunnat få flera gånger pengarna om man haft möjlighet att vänta på ett bättre bud.

Rätt att få veta

Jag vill att min klubb berättar om de har kassabrist. Jag vill ha en transparent transfermarknad för jag tror att det försvårar för klubbledningen att försätta sig i en situation där de tvingas sälja en spelare till ett underpris. 

Är ledningen tvungen att redovisa priset på en gång kommer protesterna och ifrågasättandet omedelbart. Hur har man kunnat budgetera så fel?  Varför kunde man inte skära i kostnaderna? Varför kunde man inte öka intäkterna? Allt hade varit bättre än att sälja den stora talangen. 

Därför hoppas jag att nästa sommar när jag ligger på stranden att efter ”flashen” hitta övergångssummorna på de svenska klubbarnas hemsidor.

Jag vill att den svenska transfermarknad blir öppen på samma sätt som den i övriga Europa.

Håkan Bång

Håkan Bång är nationalekonom och fotbollsfan.

Henrik (inte verifierad)

tis, 2013-09-03 22:45

1. Vad jag vet är det inte alls

Vad jag vet är det inte alls standard i övriga Europa att alltid avslöja transferbeloppet. Mycket märklig krönika som helt bygger på en felaktig uppgift. Oavsett hur de gör i övriga delar av världen tror jag det kan bero på att spelaren sätts på en stor press om summan blir känd. En 18-åring som köpts för miljonbelopp riskerar att hämmas och få för stora krav på sig. Det tror jag är anledningen till att köpeskillingen inte offentliggörs.

ECN (inte verifierad)

ons, 2013-09-04 07:40

2. Ej offentligt

En klar skillnad mellan internationella och i många fall privatägda fotbollsklubbar och de svenska idrottsföreningarna som åtnjuter särregler som ideella föreningar, som inte vill få skatteverkets ögon på sin verksamhet. Ja och så den svenska avundsjukan + jantelagen givetvis, gör att detta klimat med öppenhet är helt annorlunda här hemma. Handlar det om stora summor faller också "storklubbs-AB:s" gnäll om kostnaderna för polisbevakning mm (som i och för sig borde betalas av alla evenemangsanordnare). Så det finns många incitament att inte gå ut med dessa summor i gamla svedala.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår