Klart att vi ska ha målkameror!

Fotbollen är en enormt populär sport. Det är ibland svårt att se några hot. Det finns dock några. Det kanske viktigaste är den konservatism som lite för många omfattar. Det senaste uttrycket är debatten kring målkameror.
Förstöra fotbollen, inte bidra
I VM-studion gick David Fjäll på med den klassiska retoriken att det är känslor som gör att fotboll är så populär. Så långt allt väl. Men, sen ville han göra diskussionen om mål/inte mål till en så viktig sak (vad gäller känslorna) att införande av målkameror på något sätt skulle hota fotbollens popularitet.
Det blir då ett fint exempel på just den konservatism som, trots sitt uppsåt att vilja rädda fotbollen, bidrar till att förstöra den.
Med David Fjälls argument kan man motsäga sig alla typer av förändringar. Varför infördes avbytare egentligen? Vore det inte mer spännande att ha det som förut, när en enda skada ledde till att man blev en spelare mindre? Eller när det inte fanns gula kort, utan man blev utvisad direkt?
De har inte tolkningsföreträde
Jag håller i högsta grad med de som vill lyfta fram de som arbetar inom sporten, spelare, ledare, domare. Deras perspektiv är inte så ointressant som vissa (fans) vill göra gällande. Huruvida det blir mål eller inte handlar inte bara om fans ska bli glada eller ledsna utan också om miljoner kronor. Och gjorde det inte det, hade t ex förmodligen inte en sådan som David Fjäll kunnat sitta i en VM-studie i Brasilien. Utan den nuvarande pengacirkusen hade TV inte haft råd att skicka så många dit.
Men jag stör mig på de som vill hävda tolkningsföreträde och säga sig tala för alla fans. Det finns inte EN typ av ”riktig” supporter med EN gemensam åsikt.
Eller, så här långt har i alla fall inte jag sett någon vetenskaplig studie som bevisar det. Jag har inte heller sett någon vetenskaplig studie som visar att käbbel om inne/inte inne skulle vara avgörande för känslorna inom fotbollen. Däremot finns det många studier som visar att man behöver utvecklas i takt med samtiden. Annars blir man obsolet.
Man ska inte ändra för ändrandets skull och visst är det svårt att veta hur långt man ska gå. Men det är en annan sak. Jag är helt övertygad om att fotbollen måste göra flera förändringar framöver, bl a för att få folk till arenorna.
Våga släppa taget
Då måste man dock våga göra upp med den konservatism som finns. Det innebär att våga släppa taget om den romantiska bilden av ”riktig fotboll” och ”riktiga supportrar”. Mycket talar nämligen för att något sådant egentligen aldrig funnits.
Lite påminner den om de där barndomsminnena om den oändligt långa sommaren som alltid var fantastisk. Det är dock en lämplig illusion som kan användas för att när så önskas, göra motstånd mot förändringar.
Bättre vore dock om man tog tag i de rejäla argumenten istället för diffusa anspelningar på någon slags allmängiltig (o)sanning. Så, släpp målkamerorna loss och fokusera istället på hur vi kan få fler att vilja gå på elitfotboll i Sverige.
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.