Trots allt, SHL är klassen bättre

Hockeysäsongen är igång i alla ligor i Europa. Även NHL har startat sitt maratonlopp. 82 grundseriematcher ska spelas inom de närmaste 190 dagarna. De klubbar som når final i Stanley-Cup slutspelet får plussa på ytterligare 20-talet matcher....
NHL är business
Jag vill göra lite jämförelser mellan vår egen högsta hockeyliga SHL och den nordamerikanska giganten NHL, inte minst, vad som skiljer i organisation och i ekonomiska siffror. Jag påstår nämligen att vi t o m är bättre på många områden. Trots att Canada och USA tillsammans har runt 1 miljon registrerade hockeyspelare. Vi har cirka 65 000.
NHL och SHL är två vitt skilda organisationer. NHL är strikt business med privatägda klubbar. Deras högsta organ är en styrelse som mestadels består av klubbägarna.
Så NHL lever sitt eget liv och har inget medlemsskap i Internationella Ishockeyförbundet (IIHF). Samarbetet med Europa är i stort prisöverenskommelsen på europeiska spelare och vissa internationella turneringar.
Nu ska sägas att SHL numera inte är någon folkrörelse som förr. Det är en proffsliga som allt mera liknar en affärsrörelse.
Det här gäller Edmonton Oilers
För att få mera insikt kring NHL-klubbarnas affärer har jag haft ett snack med Edmonton Oilers Patrick LaForge, tidigare president i Oilers. En ansedd herre som fortfarande finns med i Oilers ledarskap. Det blev en öppenhjärtig pratstund:
”Vi i Edmonton Oilers omsätter närmare 1 miljard SEK (räknat på en kurs av 8,3 US dollar) Den siffran tror jag är relevant för övriga 29 klubbar i NHL. Vår största utgift är spelarlönerna som står för cirka 50 procent av omsättningen. Alltså drygt 500 miljoner SEK. Det finns ett lönetak att ta hänsyn till. Denna säsong är den 71, 4 miljoner USD. De övriga utgifterna är de traditionella för att bedriva en hockeyklubb – resor, utrustning, kontorspersonal m m”.
LaForge fortsätter:
”Vår största inkomstkälla är publikintäkterna, runt 400 miljoner SEK. Vi har alltid utsålt i Rexall Place, 16 839 personer. Fantastiskt med tanke på vårt sämre resultat de senaste säsongerna. Vi har inte varit i slutspel sedan 2007”.
250 miljoner i sponsring
Det ska sägas att nästa säsong flyttar Oilers in i en ny arena centralt i Edmonton, Rogers Arena. Med en publikkapacitet på 18 500 åskådare för hockey.
”Sponsringsinkomsterna ligger på nära 250 miljoner SEK. Sedan tillkommer VIP, och all försäljning runt matcher. En annan inkomst som inte ska förringas är 50-50-lotterna. Oftast erhåller vinnaren runt 300 000 SEK. Lika mycket till klubben. 50-50 är big time i canadensiska hockeyarenor”.
Vid en jämförelse med SHL ser man att klubbarna snittar 130-140 kronor i omsättning. Förra säsongen omsatte tolv SHL-klubbar cirka 1,7 miljarder. Denna säsong stiger den summan eftersom ligan numera innehåller 14 klubbar.
Spelarlönerna i snitt per klubb är cirka 35 miljoner kronor. I NHL runt 500 miljoner miljoner. En SHL-klubb omsätter denna säsong runt 130 miljoner. En NHL-klubb närmare 1 miljard.
SHL-klubben ”bredare”
Sedan ska vi veta att en SHL-klubb innefattar även junior- och ungdomshockey. Många klubbar har runt 4-500 aktiva spelare. En NHL-klubb har i första hand sitt lag, 23 spelare. Dock tillkommer ett farmarlag i Amerikan Hockey League (AHL). Förra säsongen huserade Edmonton i Oklahoma med sitt farmarlag. Denna säsong har man bytt ort till Bakersfield.
Laforge igen: ”Vi gör en affärsuppgörelse med AHL-klubben. Vi bidrar med cirka 25 miljoner SEK per säsong”.
Men trots de stora skillnaderna av mängd licenserade och ekonomiska muskler kan vi konkurrera med USA och Canada. Det hävdar jag med bestämdhet.
Ifjol spelade 73 svenskar i NHL. Överlägset mest av de europeiska länderna. Alla var dock inte permanenta, en del flyttades mellan NHL och AHL. Totalt består NHL av cirka 30 procent européer.
Men, och det är väsentligt, vi har aldrig haft en svensk headcoach i NHL. Däremot några assisterande coacher som Kjell Samuelsson, Ulf Samuelsson och Calle Johansson. Möjligen ligger Uffe Samuelsson nära ett headoachjobb nästa säsong. Just nu är han assisterande coach i New York Rangers.
Kunde inte motstå drömkontraktet
Apropå tränare, Toronto Maple Leafs signade Mike Babcock från Detroit i sommar via lockelsen om ett kontrakt över åtta år med en en årslön på dryga 50 miljoner kronor. En ansenlig tränarlön.
Chicagos Blackhawks mästarcoach Joel Quenneville tjänade knappt hälften förra säsongen. Så Babcock har drivit upp coachlönerna. Betänk att snittlön för coacherna i NHL är närmare 22 miljoner kronor. I SHL snittar en headcoach cirka 1,5 miljoner kronor i årslön.
Men som jag sa framhöll tidigare – siffror och löner är en sak. Verkligheten en annan.
Lilla Sverige kan konkurrera med drakarna ”over there”. Den svenska idrottsorganisationen med RF högst upp, distrikt, förbund och klubbar i nämnd ordning tycker många är ett föråldrat system. Men modellen levererar hockeyspelare från lilla Sverige.
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.