Vi är bra och kan bli bättre

Jämfört med andra länder är vi långt framme – men långt ifrån bra, fortsätter Sevana med osedvanlig säkerhet och pondus. Svenska fotbollförbundet har fattat grejen, kanske inte så konstigt med bakgrund av den mångfald som fotbollen i Sverige representerar. Förutom en snygg och påkostad filmtrailer kring svensk fotbolls inkluderingsarbete - där bas och budskap dundrar rakt in i hjärtat, så har Svenska fotbollförbundet värvat en integrationssamordnare med högsta trovärdighet.
Det handlar i grund om vilka demokratiska värderingar vi har att förhålla oss till, och där mänskliga rättigheter och inte minst FN:s barnkonvention kan ge oss de riktlinjer som vi behöver för att kunna arbeta inkluderande inom idrotten. Vi måste prata om svensk lagstiftning för att få en attitydförändring.
Samhället har förändrats
Sevana berör, genom sin kunskap, utbildning och egna erfarenheter. Vi kan inte kompromissa om barns rättighet till sin fritid”. Lite underhållande är det nog också att se hur äldstes sätter kaffet i vrångstrupen när Sevana poängterar att det krävs kompetens och kunskap för att inkludera fler, samt till viss del arvodering i ett komplext arbete som inkludering och integrationsarbete innebär. Samhället ser inte ut som det gjorde för 50 år sedan. Herrarnas kinder blossar röda - att Sevana inledningsvis poängterat vikten av ett ideellt engagemang har snabbt glömts bort, när arvodering kommer på tal.
Vi är långt ifrån bra. Det kan sticka rätt så rejält i ögonen på flera inom föreningsidrotten. Det är tydligt. Den egna erfarenheten talar samma språk, då det finns arvoderade, nej förresten heltidsavlönade ledare klädda i svart och gult som väljer att lägga tid och energi på att tala sådana som mig tillrätta kring föreningslivets förträfflighet på alla plan. I det här fallet gäller det nog att prioritera sitt arbete för att nå förträfflighet.
Wallenstam upplyftande
Upplyftande, är det däremot att Idrottens affärers artikel om Hans Wallenstam och hans syn på idrott, är IA:s mest lästa artikel genom tiderna. Förutom att det är befriande att läsa kring Hans åsikter kring att vinna eller förlora (och att båda delarna ingår i idrotten) så är det även rätt skönt att höra en miljardär lyfta fram betydelsen av en värdegrund och vad det innebär för människors uppträdande. Det som är mest hoppfullt med detta är att det finns ett stort antal herrar (mestadels) inom föreningslivet som ser en miljardär som sin störste förebild.
Tyvärr så finns det samtidigt människor på såväl förbunds- som föreningsnivå som anser att värdegrunden är något som man arbetar med vid sidan av själva verksamheten. Jag anser att det är ett stort problem när personer med ledande befattningar på förbundsnivå anser att det räcker med att ta in RF:s värdegrund på tränarutbildningsnivå och tro att det på så vis borde stoppa hjärnskakningar och boxning i rink istället för ring.
Nej, jag avslutar hellre likt inledningsvis - i positiv anda och med hopp om bättring med ytterligare två exempel. Svenska Innebandyförbundet och deras utvecklingsmodell, som inte bara låter utmärkt på pappret, men som också pådrivet av kompetenta personer på förbundsnivå, nu också ska implementeras på regional nivå och rakt in i föreningsverksamheten.
Mångfald gav framgång
Slutligen, den småländska kampsportsförening, vars ordförande - stor vit, tatuerad man med rakat huvud med ett gediget engagemang - poängterar vikten av att lyfta frågan kring vilka värden som en förening ska stå upp för. Ett resonemang som grundades på hur viktigt det är att skapa medvetenhet kring jämställdhets – och integrationsarbete på såväl styrelse, som på verksamhetsnivå. Föreningen som från början bestod av tio, vita, tatuerade män med rakat huvud uppvisar nu en mångfald av utövare och styrelserepresentanter där personer med olika bakgrund, ålder och kön får ta plats. De sportsliga resultaten har heller inte låtit vänta på sig. Ett exempel på hur en medveten föreningsstrategi och värdegrund kan göra stor skillnad för att inkludera fler och samtidigt lyfta idrottsliga framgångar i föreningsverksamheten.
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar