Konsten att motivera och inspirera
I en en dokumentär från Norge i Kunskapskanalen gällande unga och stillasittande framkom att stillasittande är en av våra största hälsoutmaningar. Som unga människor som tillbringar en stor del av sin lediga tid sittande och liggande framför TV eller främst dator. Här gäller det att kunna motivera dem.
Ett annat utmärkt exempel står Stephan Wilson för. Han har blivit den enskilt kanske störste inspiratören.

Hjärt- och kärlsjukdomar uppträder redan i tidig ålder. I en försöksverksamhet i Norge testade ett hälsoteam olika sätt att aktivera killar, bland annat med kanotpaddling. Det kanske mest innovativa var att cykla för att få energi till datorskärmen på testcykeln och då även kunna tävla med varandra via skärmen. Gissa vad de cyklade!.
Rörelse i huvudet - och kroppen
Det finns undersökningar som tydligt visar att rörelse i kroppen även ger mer rörelse i huvudet. Vi hör om skolor som lägger in rörelsetid i samband med raster/lunch och både elever och personal tycker att det ger resultat.
Vill vi fortsätta att få fram idrottare ända upp på elitnivå och utbilda spetskompetens inom olika vetenskaper så bör vi med eftertryck skapa förutsättningar för alla, då menar jag alla oavsett ekonomisk, etisk och social bakgrund. Min absoluta övertygelse är att det finns mycket att hämta bara vi ordnar förutsättningarna.
Ett av de mer talande och även roande exemplet på ovanstående var SVT:s program om Stephan Wilson och hans försök att lära sig åka skidor, cykla, simma samt löpning för att sedan kunna utföra en svensk klassiker, vilket han även gjorde. Han berättade om hur få med hans bakgrund han såg i skidspåren till exempel, i hans hem fanns inte den svenska traditionen med skidor, och andra sporter.
Klassikern gav idéer
I projektet ”En svensk klassiker” behövdes fyra personer – flera hundra sökte! Fyra personer med olika bakgrund och förutsättningar skulle försöka klara En Svensk Klassiker, ett rejält kraftprov som både var en utmaning av format och ett antagande av en långsiktig livsstilsförändring.
Stephan följde med i deltagarnas träning och berättade om deras bakgrund och hur de tog för sig i takt med träningen. Deras mål – att genomföra “Klassikerns” fyra lopp: Vasaloppet, Vätternrundan, Vansbrosimningen och Lidingöloppet.
Till sin hjälp hade de kunniga mentorer: folkkära skidlegendaren Johan Olsson, och En rutinerad Svensk Klassiker-deltagare , triathleten Annie Thorén som innehar klassikerrekordet för kvinnor.
Dethär blev ett lyckat projekt som spred entusiasm bland åtskilliga människor.
• Vad som också behövs är att fånga upp och ge ungdomar med motorintresse mer förutsättningar att utöva detta intresse, inte sitter de bara still och inte heller är de utan problemlösningar.
• Vi måste ge ungdomar utanför de större städerna och tätorterna, de som inte finns inom boll/häst och arenasporterna, en chans att njuta och utvecklas inom sina sporter.
Visst lönar det sig!
Jag förstår att det kostar pengar och pengar verkar det finnas hur mycket som helst inom iallafall vissa idrotter/evenemang. Kanske dags att lyfta blicken högre även där, kanske kan det löna sig?
Blir också glad när jag hittar Generation Pep, de arbetar för att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet och viljan att leva ett aktivt och hälsosamt liv. Kolla själv på www.generationpep.se och förhoppningsvis känner du inspiration!
Mest lästa just nu
Hammarby fotboll redovisar i sitt bokslut för 2025 att föreningen hade agentkostnader på höga 63 miljoner.
-Vi skulle definitivt önska att den siffran var lägre, säger ordföranden Mattias Fri till Fotbollkanalen.
Malmö FF har tidigare avslöjat att agentarvodet för 2025 landade på 26,2 miljoner mot 32,5 miljoner för 2024, beroende på färre antal affärer och mindre affärer beloppsmässigt.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar