Fysisk aktivitet är ingen tidstjuv!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ja, just det, Ta ditt ansvar som vuxen! Det är min uppmaning till er. 

Vi kan inte längre luta oss tillbaka och tro att vi i Sverige är fysiskt aktiva och förhållandevis hälsomedvetna trots att vi brukar hamna högt i internationella undersökningar, såsom Eurobarometer. 

Numera haglar larmrapporter om att svenska ungdomar rör sig n allt mindre. I en ganska färsk undersökning från Folkhälsmyndigheten (2019) framgick att andelen ungdomar (11-15 år) som rör sig för lite är hög. Endast 14 procent rör sig minst 60 minuter om dagen. Bland de 15-åriga tjejerna är det endast 9 procent som rör sig tillräckligt. Detta är alarmerande siffror.

Negativt trendbrott

Unga i Sverige idag rör sig inte mer än unga i andra länder, vilket är ett negativt trendbrott. Vi måste dock komma ihåg att de siffror som nämns ovan är ett genomsnitt. I själva verket är variationerna i befolkningen ganska stora.

Somliga ungdomar idrottar och rör sig mycket, även om denna andel minskar, medan andra är helt stillasittande. I dagens samhälle är aktivitetsmönstren i högsta grad segregerade. Vi ser skillnader utifrån såväl socioekonomisk status som kön.

Hur kan vi förklara den negativa utveckling vi idag bevittnar rörande ungas fysiska aktivitet och idrottande? Förklaringarna är flera och välkända för oss alla. För att vända utvecklingen krävs att skola, idrottsföreningar, planerare och inte minst föräldrar – alltså vi som är vuxna –tar sitt/vårt ansvar och skapar förutsättningar för ungdomarna att röra på sig.

Den mest uppenbara förklaringen är kanske dragningen till skärmarna. Som bekant ägnas mycket tid åt mobilen, ofta stillasittande, under såväl skoldagen som fritiden. Det finns dock undantag, då mobiltelefonen istället fått folk i rörelse.

Pokemon Go-febern

Jag tänker främst på Pokemon Go-febern som rådde för ett par år sedan. Sällan i modern tid har barn, men även vuxna, tillryggalagt så många kilometer till fots eller på cykel. Detta visar att mobilen potentiellt inte behöver vara aktivitetshindrande.

Den teknologiska utvecklingen, under en längre tid, har på många sätt inneburit en ökad effektivitet och bekvämare liv. Med detta har behovet av att använda den egna kroppen minskat. Med bilismens utveckling minskade behovet av att ta sig fram för egen maskin. Hissar och rulltrappor gör att vi slipper gå i trappor.

Försöker vända trenden

Med några knapptryckningar kan vi få pizzan levererad till dörren istället för att promenera ner och hämta den. Här måste du som förälder rannsaka dig själv. Väljer du i stressen det bekväma alternativet?

Våra städer och orter har byggts för bilen istället för en naturlig förflyttning och utevistelse. Nu försöker planerarna vända denna utveckling genom att göra våra kommuner mer hälsosamma. Gång- och cykeltrafik främjas och nya aktivitetsytor, såsom skejtparker, utegym och multisportplaner, anläggs.

Om detta ska få någon effekt krävs det att föräldrarna tar sitt ansvar och både kräver och låter barnen vara ute och röra på sig. Att ge barnen lite mer frihet kräver mod i ett samhälle där strävan efter trygghet överskuggar det mesta.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår