Här är tjejernas egna svar

En mindre andel tjejer/kvinnor än killar/män tränar/tävlar inom idrottsrörelsen (se SCB 2012). Tonårstjejer är mer benägna än killar att hoppa av idrotten.
Faktum är att det är en mycket skev könsfördelning om vi ser till vem som representerar idrotten i media. 93 procent är män, visar en alldeles färsk undersökning.
När kommunerna bygger nya idrotts- och aktivitetsytor tenderar dessa att domineras av killar. Dock vill jag understryka att detta inte betyder att tjejer/kvinnor motionerar mindre än killar/män sett över livscykeln.
Frågor till de yngre tjejerna
Danska Lokale og Anlægsfonden (LOA) har sedan 2013 haft fokus på ”udendørs anlæg og andre faciliteter, der i højere grad appellerer til piger”. Detta är ett mycket viktigt ämne! Satsningen ledde bland annat till rapporten ”Pigers idrætsdeltagelse – Hvorfor er der så mange piger, der ikke går till idræt?”, som utkom tidigare i år
Undersökningen som ligger till grund för rapporten är genomförd av forskare på Syddansk Universitet och Idrættens Analyseinstitut med stöd från LOA. Rapporten har följts upp på olika sätt, bl a i form av seminarier, och LOA har slagit fast att det behövs mer kunskap och försöksprojekt inom fältet. Bland annat bestämdes det att det skulle tillsättas en ungdomspanel och en så kallad ”følgegruppe”, med vilket menas en diskussions- eller fokus grupp med såväl forskare som praktiker som kan bidra med kunskap.
Jag inbjöds till att medverka i fölgegruppen och för några veckor sedan hade vi vårt första möte i Köpenhamn på temat ”Piger, Ungdomsliv og Bevægelsesfaciliteter”. Som alltid tvekade jag att acceptera ett sådant åtagande, men som oftast kände jag mig berikad på tankar och kunskap efteråt. Fokusgrupper tenderar att ha den effekten!
Inga oväntade svar
Mycket av mötet gick ut på att diskutera de resultat som kommit ut av samtal med ungdomspanelen. Panelen består av två grupper med tonårstjejer från två områden i Köpenhamn.
De hade fått i uppgift att ange vad det beror på att de inte idrottar. De hade fått en mängd olika alternativ att välja bland. Svaren från de två grupperna var identiska. De anledningar som angavs var:
- Jag använder min tid till att umgås med kompisar.
- Skolarbetet tar för mycket tid.
- Jag är i dålig form.
- Jag har ingen att gå med.
- Jag gör ett uppehåll.
Nu ska vi kanske inte dra för stora växlar på denna, ganska begränsade undersökning, med tanke på att den idag växande mängd forskning rörande genus och idrott, men jag vill ändå lyfta några saker.
Därför att de är just tjejer
I de intervjuer med tjejerna som spelades upp kretsade det mycket kring det faktum att de var tjejer (en könsmedvetenhet) och kring det förstnämnda, d v s betydelsen av att vara med kompisarna.
Även stressen kring skolarbetet nämndes av de flesta.
Min första tanke när jag ser svaren är att föreningsidrotten har misslyckats. Idrotten ses, av dessa flickor, inte som en social arena där man träffar vänner och umgås. Här lyfte tjejerna istället fram köpcentra och caféer. Idrotten betraktas inte heller som något nyttigt i den bemärkelsen att fysisk aktivitet kan öka inlärningsförmågan och i sin tur skolarbetet.
Idrotten ses som som en arena för prestation där det krävs att man är i god form från början, annars är man bortgjord, och inte som en arena för att röra sig på ett sunt sätt.
Allt detta är värt att fundera över, men det som väckte mest förundran hos mig och övriga deltagare, som ju var där för att diskutera inte bara tjejer och ungdomsliv utan också ytor och anläggningar för idrott och fysisk aktivitet, var att ingen av tjejerna anger rumsliga förutsättningar som en avgörande faktor.
Detta trots att det bland svarsalternativen fanns flera som handlade om tillgänglighet till lämpliga anläggningar, avstånd till anläggningar etc.
Hallar eller anläggningar mindre viktiga
Som kulturgeograf, eller närmare bestämt stadsgeograf, vill jag gärna tro att rummet är en central del av våra liv. Jag är ganska övertygad om att det är så. Dock verkar detta inte finnas med i gemene mans medvetande.
I alla fall inte i unga kvinnors, eller tjejers medvetande. Det finns en stor förmåga att diskutera kön och sociala sammanhang, vilket är väldigt bra, men inte de rumsliga sammanhangen. Jag har i flera olika undersökningar, inte bara i fölgegruppen, noterat en rumslig omedvetenhet och/eller oförmåga att artikulera rumsliga fenomen.
Framöver kommer det, är jag tämligen säker på, att bli allt vanligare att tjejer i olika åldrar bjuds in i olika planeringssammanhang för att säkerställa att det i framtiden inte bara byggs pojk/mansdominerade ytor och anläggningar. För att ta plats och diskutera dessa rum måste det finnas en rumslig reflektionsförmåga.
Åter till fölgegruppen och intervjuerna med ungdomspanelen: Först när de får följdfrågor om idrottsytor lyfter några av dem fram två aspekter, nämligen att pojkarna dominerar idrottsytorna och en önskan om att det skulle finnas fler sociala ytor kopplade till idrottsytorna. Det tar jag fasta på i nästa krönika.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































