Och allt får bara passera

Det finns förstås många förlorare efter den senaste (suck) skandalen på Ullevi, IFK Göteborg – Malmö FF i den allsvenska fotbollen. Vi får se vad påföljden blir men mot bakgrund av den flathet som svensk lagstiftning och myndigheter i åratal visat tidigare blir det sannolikt böter ”och så kör vi vidare…”.
Svensk flathet
Mannen, det är alltid en man, som kastade in knallskottet. Vi får se vad påföljden blir men mot bakgrund av den flathet som svensk lagstiftning och myndigheter i åratal visat tidigare blir det sannolikt böter ”och så kör vi vidare…”. Jag står fast vid vad jag sagt och skrivit tidigare i den sorliga följetången: ”Det finns bara en sak som biter, tuffa bötesstraff och domen ska betalas till sista kronan.”
Malmö-spelarens reaktion att kasta en hörnflagga in på läktaren kan förstås inte försvaras på något sätt. Det är en handling som kunde fått katastrofala konsekvenser; omoget och obetänksamt- var kommer den instinkten ifrån? Det hedrar honom dock att han, med känslor som kändes äkta, bad om ursäkt för sitt tilltag.
Tredje omständigheten tycker jag är den mest beklagliga och ett sänke för svenskt idrottsledarskap.
En guldmedaljör i svensk ishockey, Mats Rosseli Olsen, får för sig att beträda planen under den period när matchen är avblåst i avvaktar på vidare beslut efter knallskottet. Sannolikt påverkad av festandet under senaste dygnet men, och det kan fastslås, totalt utan omdöme. Frölunda-stjärnan gör soloentré och sparkar bollen i mål.
"Kontraktet ska fullföljas"
Han borde – och ska – känna till regelverket; det är ingen tillåten handling. Hur hade han själv reagerat om en fotbollsspelare gjort motsvarande på hockeyisen i ett avgörande skede – hade han hånskrattat då som han gjorde när han fördes ut av två vakter…? Från Norge får han applåder, Espen Knutsen har uttalat sig i media och sagt att det var ”en rolig händelse.” Hockeyhumor alltså. Olsen och Knutsen har samma usla omdöme – men det borde inte de ansvariga i Fröunda ha.
På efterföljande presskonferens uttalar sig klubbdirektören Christian Lechtaler: ”Rosseli Olsen har två år kvar på sitt kontrakt, vi kommer att fullfölja det.”
Jag noterade inga ursäkter eller synpunkter på hur Rosseli Olsens handling påverkar de ungdomar som är vittnen till händelsen, vilket dåligt föredöme han är som idrottsman. Noll moral och noll självinsikt.
Det påvisar de stora lagidrotternas problem: bristfälligt ledarskap, inga diskussioner om moraliska värderingar och etiska frågor. Vad diskuterar man i styrelserummen mer än pengar och sponsorer?
Ynkligt, helt enkelt
Det är ingen tillfällighet att just ett antal Frölunda-sponsorer har uttalat sitt stöd för Rosseli Olsen.
Det är ynkligt och beklämmande. Frölunda borde säga upp kontraktet med sin stjärna, avskeda honom bums oavsett hur mycket det svider på bankkontot.
Det skulle vara en tydlig och välbehövlig signal till den folkrörelse som Frölunda är en del av. I stället väljer man att kräla i kölvattnet av ett beteende som svensk idrott i högtidstalen säger sig vilja motarbeta.
Det brukar heta att Sverige har de politiker vi förtjänar. Detsamma kan sägas om idrottsrörelsen, enkannerligen i de stora, kommersiella klubbarna.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.


























































Skriv kommentar