Ny trend bland många kommuner
I skånska Hörby betalar idag kommunen ett kommersiellt gym för att de dagligen erbjuder boende över 75 år anpassad träning. I Umeå är simning numera gratis för pensionärer. Två exempel som kommer att följas av många fler.

Kommunalt finansierad träning för äldre (+55) bedömer jag vara en bransch som kommer att explodera. Skälet är enkelt. Det är förmodligen det mest lönsamma en kommun kan göra.
En naturlig utveckling
Träning och social samvaro skapar i kombination med vettig kost en väsentligt kortare period mellan fullt frisk och död. Ingen har någonsin sagt sig vilja bli gammal och sjuk.
Utöver ett enormt kvalitetslyft för den enskilde så innebär det här mycket stora besparingar för kommuner och landsting som bär kostnaden för sjukvård och äldrevård.
Ökade kostnader för sjuka äldre och äldrevård riskerar att hota välfärdssamhället om vi vare sig har råd med eller finner personal till att hantera den ökning som förutspås.
Med den mängd vetenskapliga rapporter som finns bör det gå att ta fram en modell för hur mycket varje investerad krona i äldres träning ger i besparing inom äldrevård och sjukvård. Min gissning är minst tio kronor men det kan vara mångdubbelt mer.
Få förbund har kapacitet
Äldrevården är två problem, dels kostnaderna och dels brist på personal. Ur ett politiskt och mänskligt perspektiv tillkommer det mänskliga lidande som kan minskas.
Vi har två problem att hantera, dels klassfrågan och dels glesbygd. De urbana äldre i medelklass tränar redan i stor utsträckning och deras incitament av bättre hälsa är stora nog för att de även bär kostnaderna själv.
Det enkla och lilla problemet för kommunerna är att hantera ledare och anläggningar.
Här finns en uppsjö av aktörer som kan ställa upp med ledare. Inom idrotten finns några få förbund som Golfen, Simningen och Friskis som kan medverka. Det är dock få förbund inom RF som har kapacitet, resurser och förmåga så här bör kommunerna vara noggranna i sina val.
Och här finns flera aktörer
Men det finns en uppsjö av andra aktörer. Pensionärsorganisationer som redan når de äldre och har medlemmar och kanaler. De har redan verksamhet på idrottsområdet som enkelt går att skala upp. Kommersiella aktörer som SATS, Balance och andra gymkedjor är självklara. Privata Yoga-tränare och hälsocoacher är en annan stor grupp.
Sedan har vi ett växande antal aktörer med digitala hjälpmedel:
• Skandia med sin träningsapp där anställda i företag som tecknat Skandias sjukförsäkring får använda appen för träning och får incitament att göra så.
• Boo Energi, den ekonomiska föreningen som driver elnätet där vi bor i Nacka har en lösning där vi kan få rabatt på elräkningen om vi tränar regelbundet med deras app. Här finns möjligheter för många företag att förstärka sitt CSR arbete.
• Ica och Coop är och likaså är Svenska kyrkan en annan möjlig aktör med många äldre bland de som besöker dem. Digitala lösningar som skapar nya former av communities och mer träning är en höjdare.
De är dessutom både mer attraktiva och effektivare än idrottsrörelsen.
Gäller att stimulera kommuner
Statligt stöd på det här området bör i första hand finnas för att stimulera kommuner att komma igång, för att ta fram vetenskapliga bevis. och för att samordna en ”best Practice”. En ”Äldre tränings samordnare” i varje kommun är ett bra exempel på vad staten kan finansiera i en roll som katalysator.
Någon annan statlig insats behövs inte då incitamenten för kommuner och landsting är så starka. Jag kan inte se några fördelar med ökat stöd till RF på det här området och förstår inte hur RF kan göra det till en del av sin valårsprioritering.
Idag får vi bevis genom en forskningsstudie (SR Ekot) på att ”träna på recept” är en framgångsrik modell. Det jag skriver om handlar delvis om att skala upp den modellen.
För kommuner handlar modellen för hur man upphandlar träning och vilka som har bäst former för hur man når de som inte tränar, de i utanförskap. Samordning med landsting behövs också så de som har störst behov får hjälp nås och att man här även inbegriper fel kost och anti-rökning.
Rädda välfärdssamhället!
Det vi bör vara noga med för att det här skall bli bra att det inte handlar om att ge föreningar ökade bidrag utan att det som krävs är att upphandla en tjänst av en mångfald aktörer.
Ersättningen bör kopplas till både kvantitet och kvalitet. Syftet är inte föreningsstöd. Syftet är sänkta kommunala kostnader och ökad livskvalitet för medborgare.
Hur vi hanterar äldre i glesbygd är en annan fråga där det kan finnas skäl för staten att vara med och hjälpa till eftersom de kommunerna är mycket hårt ansträngda.
Då lönsamheten är garanterad för både kommuner och landsting och då idrottens största problem, dvs anläggningsbrist inte är ett problem (alla träningsanläggningar för barn och ungdom är tomma på dagarna) så finns det inga skäl att inte börja i morgon.
Det här är en väg för att rädda det välfärdssamhälle vi alla vill ha.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar