Ett synnerligen märkligt RF-beslut

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Den stora kvällstidningen rapporterar om hur idrottsförbunden i Sverige kan bli av med bidraget från RF om de inte har minst 40 procent kvinnor i förbundsstyrelsen senast 2021.

Förslaget saknar alla proportioner. Livstids fängelse för en cykelstöld om man översätter det till brottsbalken.

 

 

Den stora kvällstidningen rapporterar om hur idrottsförbunden i Sverige kan bli av med bidraget från RF om de inte har minst 40 procent kvinnor i förbundsstyrelsen senast 2021.

Förslaget saknar alla proportioner. Livstids fängelse för en cykelstöld om man översätter det till brottsbalken.

Jämställdhet är bra. Postmodernistisk identitetspolitik är det inte. Kvotering är identitetspolitik. Svensk idrott är mer jämställd än vårt samhälle och idrotten är så stor att den inte gärna kan vara mer än marginellt bättre än samhället.

Det är bara på området för hedersförtryck som idrotten ligger efter. RF vill inte ta i frågan, simförbundet har agerat så man kan misstänka att de är för hedersförtrycket. Tack och lov tar fotbollen ansvar i den här frågan och som största förbund så gör de skillnad.

Nu kommer det här förslaget inte att få några konsekvenser. Att det för en sport som ishockey där damidrott är ganska nytt kan ta en stund att få fram bra namn är egentligen inget problem. Det finns oceaner av duktiga tjejer som kan andra saker som event, CRM, Revenue management, sociala medier och medier, ekonomi som också behövs i Specialförbundens styrelser. Man behöver inte gilla ishockey eller kunna ishockey om man har kompetensen för hur Hockeyförbundet skall få fler att spela ishockey, fler att gå på landskamper och intäkterna från landskamperna att öka.

Ett dumt förslag från RIM

De tjejerna finns sedan ganska länge i näringslivet. Det blir en del gny i leden hos de som anser att man måste ha kvalificerat sig med 20 år på förenings och distriktsnivå men det kan man på ren svenska skita i. 

Det här egentligen dumma förslaget från RIM 2017 går att vända till en nödvändig och bra kompetensförstärkning.

Sen blir inte svensk idrott mer jämställd för att vi får en jämnare könsfördelning i SF styrelser och balberedningar.

Vill vi få en bättre jämställdhet och också utveckla idrotten så är det fler kvinnor och män under 50 i våra knappa 20 000 föreningsstyrelser som är nyckeln. 

Vill vi förbättra jämställdheten så måste vi få 11 åriga tjejer att stanna länge till inom idrotten.

Vi måste få unga tjejer och killar som pluggar på universitet att se det som en merit att sitta i en föreningsstyrelse.

Det finns massor att göra om man vill förbättra jämställdheten inom idrotten.

Sen är RF och svensk idrott mycket bra på jämställdhet. Den kända Dramatenskådespelaren (törs inte skriva ut hans namn) som gjorde att Josefin Nilsson tog sitt liv hade åkt ut med huvudet före i varje svensk idrottsförbund för att göra en jämförelse med kulturen som onekligen ligger efter.

Det är den verkliga utmaningen

Att man inte gör mer mot hedersförtrycket stör mig men jämställdhet är inte ett av svensk idrotts stora problem.

Ett av svensk idrotts stora problem är rekrytering av styrelseledamöter på föreningsnivå.

Jag och hustrun är klara. Vi har gjort vår värnplikt och har inte längre någon lust att lägga 10-15 timmar i veckan på att hantera ekonomiska problem i föreningen. Problem att få träningstider i anläggningar, moms och skatteproblem, arbetsrättsliga problem. 

Själva idrotten är det man lägger minst tid på i en idrottsförening. Vi fokuserar på vår egen träning, livskvalitet, resor och att lära oss något varje dag så vi inte blir gamla.

Frågan hur vi varje år skall få ca 30 000 individer att ställa upp i en föreningsstyrelse är den stora utmaningen. Skälet till att styrelserna så ofta är äldre män är att de går att övertala att ställa upp ett år till. De är vare sig bäst eller mest lämpade. Men de är lojala, den sista generationen svensk folkrörelsetradition när den är som bäst. 

De har annat att tänka på

Lyckas vi attrahera kvinnor och män som då mitt i karriär med små barn och ett utvecklat socialt liv och en partner med samma situation skall hitta tio timmar till i veckan är idrotten att gratulera. Fyra-fem timmar per månad är det jag tror är en maxnivå för att få det här att fungera. 

Här har vi tillsammans med hur vi skall bekämpa hedersförtrycket så ett par hundratusen flickor får idrotta en av de stora utmaningarna för svensk idrott. 

Det tycker jag borde vara ett bättre fokus än kvotering i förbundsstyrelser.

Dan Persson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.