Syftet gott, men det fungerar inte

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

RF och SvFF har tillsammans med polisen infört nya visiteringsregler. Deras syfte är att minska pyrotekniken på matcherna.

Jag tror utfallet blir det omvända. Vi kommer att få mer pyroteknik än någonsin tidigare. Vi kommer också få minskat besöksantal, problem med kränkningar såväl som hot mot visiteringspersonal.

Sju års arbete med att skapa en relation och ett samtalsklimat mellan klubbar och supportrar kan förstöras på några vårveckor.

Missförstå mig rätt. Jag tycker inte om pyroteknik på fotboll. Jag vill helst förbjuda allt vad pyroteknik innebär i vårt land. Rök och eld har för mig ingenting med fotboll att göra och som Stockholmare där problemen är som störst har det länge varit en anledning att inte gå på derbyn och andra högriskmatcher.

Väljer bort fotbollen

Nu lär konsekvensen bli att jag väljer bort fotbollen helt, för jag tror att de nya visiteringsreglerna som RF, SvFF och polisen kommit överens om överhuvudet på SEF och klubbar kommer att bli totalt kontraproduktiva.

Att visiteringarna nu upplevs som integritetskränkande med påtvingat tafsande på könsdelar lär öka på ilskan hos supportrarna.

Svensk fotboll har under en sju års period lyckats minska ordningsstörningar, inleda en samverkan med supporterorganisationer, öka publiken och öka intäkter. UEFA såväl som olika ligor i Europa kommer på studiebesök för att se och lära. Svensk elitfotboll har blivit ett föredöme när det gäller publikupplevelse.

Det riskerar vi nu att förstöra. 

Den legendariska generalen Võ Nguyên Giáp i Nordvietnam som stod bakom vinsterna över både fransmän och amerikaner fick frågan vad han hade haft för strategi. Svaret är klassiskt. Strategi? Man måste vinna.

Erfarenhetsmässigt så är de nya visiteringsreglerna en strategi där sannolikheten att man förlorar är mycket hög Det hade general Giap aldrig gått med på. För att vinna krävs två saker:

  • Att de leder till att pyrotekniken upphör.
  • Att de accepteras som nödvändiga och normala av den publik som drabbas av förseningar och kränkninga

Min enkla, på empiriska grunder gjorda, bedömning är att här kommer man att förlora på båda områdena.

Supporters har unik mobiliseringsförmåga

Kännetecknande för våra supporterorganisationer är att de har en mobiliseringsförmåga som ÖB bara kan drömma om och som också gör franska bönder avundsjuka. Vi kan redan inför helgens matcher mötas av banderoller med texten SvFF Fotbollsmördare och fler bengaler än vi sett totalt under hela det senaste året. Det jag får informell information om är att det redan förekommit möten i den här frågan med en i mitt tycke mycket tråkig ton.

Allt arbete som SEF och elitklubbarna lagt ner med att i samverkan med supportrar förbättra matchupplevelsen kan raseras om supportrarnas förtroende försvinner.

Att polisen är en dysfunktionell organisation som inte klarar att vare sig beivra eller klara upp brott är något vi får leva med, skulden ligger hos våra politiker som vi själva röstat fram. Varför polisen nu valt att vara drivande i att förvärra läget på matcherna som jag bedömer som konsekvensen är trots det en helt obesvarad fråga.

Varför RF agerat som man gjort förstår jag inte. När det gäller SvFFs representanter som varit med och tagit fram detta så har jag än svårare att förstå. Att risken för att detta skadar den fotboll de säger sig vilja utveckla torde vara uppenbart.

Jag är också rädd att en av konsekvenserna av de nya visiteringsreglerna blir så omfattande störningar att det påverkar publiktillströmningarna negativt. Då går det fort innan 100 miljoner är borta från klubbarnas årsintäkt.

Det är självfallet så att jag hoppas jag har fel. Jag gör väldigt gärna en hel storpudel publikt om jag har fel och är då lika glad som alla andra. Men jag är rädd att jag får rätt.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Svenska fotbollslandslaget  fortsätter förberedelserna inför första natchen mot l Tunisien den 15 juni, natten mot måndagen med start 04.00 svensk tid, och sändning i SVT. Från VM-fronten rapportes annars om hur lagen tränar och försöker  hålla i gång  i en hetta som nalkas 30 plus. onsdagen dominerades av Infantino Show och bländande leende på en så kallad invigning. Men  den offentliga invigningen är denna torsdag kl 13.30. följt av priärmatchen kl 21 i kväll, Medxiko-Sydafrika

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen