Fler miljonärer, men färre aktiva ungdomar
Idrotten är full av helt obevisade teser. Likt ogräs kväver de omkringliggande växtlighet och behöver ryckas upp med rötterna.
”Elit och bredd samspelar” är en sådan tes. Upprepad så ofta att den upplevs vara sann.
Samtidigt som fotboll och hockey får allt fler miljonärer så slutar fler och fler barn långt innan tonåren.

I januari var jag i det etiopiska löpar-meckat Mizan.
Precis utanför byn ligger ett fält som är stort som kanske 50 fotbollsplaner. Där springer något hundratal elitlöpare varje morgon och varje eftermiddag. Där ligger det också sopor. Det bekommer inte löparna. Inte heller verkar de överdrivet intresserade av all den outsägligt vackra naturen bortom fältet. Dit springer de sällan. Det är inte för upplevelsen de springer. De springer för att kvala in till de stora tävlingarna i Europa där det finns prispengar att vinna.
Betydelsen av av yttre och inre motivation
Löparstjärnorna Haile Gebreselassie och Kenenisa Bekele har omvandlat sina världsrekord och guldmedaljer till platser i Etiopiens ekonomiska elit. Det är hit alla löparna i Mizan vill, men det är inte någon dröm som får dem att träna resten av livet. De springer för guld.
Jag menar att de etiopiska löparna är externt motiverade. Inre motivation är att springa för att man älskar det. Yttre motivation är att springa för att vinna guld eller ära.
Många tror att inre och yttre motivation kan samspela, men ett otal studier av framför allt de amerikanska forskarna Edward Deci och Richard Ryan visar att yttre motivation ”äter upp” den inre motivationen.
En annan Zlatan-dröm
När barn som älskar att rita får betalt för att rita så fortsätter de rita. När betalningen slutar så slutar barnen rita. De får ju inte betalt längre. Den inre motivationen har blivit externaliserad.
Där ligger risken med tesen ”elit och bredd samspelar”. Det är snarare troligt att Zlatan-drömmen externaliserar motivationen att spela fotboll, hockey osv. Det gör drömmen till ett ogräs som kväver kärleken till idrotten för dess egen skull.
Barn som spelar för att de älskar att spela, de tål att bli bänkade. De som spelar för att bli miljonärer lägger av. Det gör svenska barn i snitt när de är 11,3 år gamla. Det är på tok för tidigt för att kunna göra någon som helst nytta för folkhälsan.
Då skulle fler 11,3 å gamla barn fortsätta med idrott
- Om du som tränare lär barnen att älska idrotten för dess egen skull.
- Om du lär dem att älska idrotten även när de förlorar.
- Om de idrottar utan tanke på SHL, NHL, Allsvenskan och Champions League
- Då ger du dem lägre stress och större lycka för resten av livet,
- Och du ökar chanserna för att de fortsätter idrotta.
- Om Corona-krisen leder till att AIK, Hammarby och Djurgården går i konkurs. Om hela allsvenskan försvinner och kanske även Champions League, SHL, NHL och Diamond League går i konkurs.
Då skulle nog färre 7-åringar börja med de sporterna.
Kanske skulle färre pappor hetsa vid sidlinjen, och fler av barnen skulle fortsätta idrotta förbi 11,3 års ålder.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Här är Göteborgsföretagen som i ensatsning vill skapa bättre förutsättningar för idrotten. Finansbolaget Factoringgruppen går in i ett partnerskap med nystartade Sport managementföretaget Samm. Bakom nystartade Samm står Niklas Allbäck, tidigare klubbchef för ÖIS Fotboll och ledamot i valberedningen för Svensk Elitfotboll (SEF) samt Per Skånberg, tidigare ordförande i ÖIS och före detta styrelseledamot i Landskrona BoIS.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof. Senast Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.
På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is. VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år, uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist.
Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.