Fler miljonärer, men färre aktiva ungdomar
Idrotten är full av helt obevisade teser. Likt ogräs kväver de omkringliggande växtlighet och behöver ryckas upp med rötterna.
”Elit och bredd samspelar” är en sådan tes. Upprepad så ofta att den upplevs vara sann.
Samtidigt som fotboll och hockey får allt fler miljonärer så slutar fler och fler barn långt innan tonåren.

I januari var jag i det etiopiska löpar-meckat Mizan.
Precis utanför byn ligger ett fält som är stort som kanske 50 fotbollsplaner. Där springer något hundratal elitlöpare varje morgon och varje eftermiddag. Där ligger det också sopor. Det bekommer inte löparna. Inte heller verkar de överdrivet intresserade av all den outsägligt vackra naturen bortom fältet. Dit springer de sällan. Det är inte för upplevelsen de springer. De springer för att kvala in till de stora tävlingarna i Europa där det finns prispengar att vinna.
Betydelsen av av yttre och inre motivation
Löparstjärnorna Haile Gebreselassie och Kenenisa Bekele har omvandlat sina världsrekord och guldmedaljer till platser i Etiopiens ekonomiska elit. Det är hit alla löparna i Mizan vill, men det är inte någon dröm som får dem att träna resten av livet. De springer för guld.
Jag menar att de etiopiska löparna är externt motiverade. Inre motivation är att springa för att man älskar det. Yttre motivation är att springa för att vinna guld eller ära.
Många tror att inre och yttre motivation kan samspela, men ett otal studier av framför allt de amerikanska forskarna Edward Deci och Richard Ryan visar att yttre motivation ”äter upp” den inre motivationen.
En annan Zlatan-dröm
När barn som älskar att rita får betalt för att rita så fortsätter de rita. När betalningen slutar så slutar barnen rita. De får ju inte betalt längre. Den inre motivationen har blivit externaliserad.
Där ligger risken med tesen ”elit och bredd samspelar”. Det är snarare troligt att Zlatan-drömmen externaliserar motivationen att spela fotboll, hockey osv. Det gör drömmen till ett ogräs som kväver kärleken till idrotten för dess egen skull.
Barn som spelar för att de älskar att spela, de tål att bli bänkade. De som spelar för att bli miljonärer lägger av. Det gör svenska barn i snitt när de är 11,3 år gamla. Det är på tok för tidigt för att kunna göra någon som helst nytta för folkhälsan.
Då skulle fler 11,3 å gamla barn fortsätta med idrott
- Om du som tränare lär barnen att älska idrotten för dess egen skull.
- Om du lär dem att älska idrotten även när de förlorar.
- Om de idrottar utan tanke på SHL, NHL, Allsvenskan och Champions League
- Då ger du dem lägre stress och större lycka för resten av livet,
- Och du ökar chanserna för att de fortsätter idrotta.
- Om Corona-krisen leder till att AIK, Hammarby och Djurgården går i konkurs. Om hela allsvenskan försvinner och kanske även Champions League, SHL, NHL och Diamond League går i konkurs.
Då skulle nog färre 7-åringar börja med de sporterna.
Kanske skulle färre pappor hetsa vid sidlinjen, och fler av barnen skulle fortsätta idrotta förbi 11,3 års ålder.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar