Domarna blundar för stjärnornas fusk

Då kommer nämligen ett tjutande ljud signalera om den servande spelaren tagit för lång tid på sig innan han ska serva efter föregående poäng. Det kommer också att finnas en stor klocka vid banan så att spelare, åskådare och domare kan följa nedräkningen, alltså precis på samma sätt som i basket.
Jag välkomnar det nya systemet vilket ska testas under ATP-slutspelet i Milano för spelare upp till 21 år.
Det finns fler spelare än Nadal och Djokovic som tar längre tid på sig mellan servarna än tillåtna 20 sekunder (Grand Slam) och 25 sekunder (ATP-turneringar) men dessa två och i synnerhet då Nadal bryter ofta mot tidsregeln.
Ibland får han tillsägelse av typen: ” Rafa, i förra servegamet låg du på i snitt 32 sekunder så försök skynda på lite i nästa”.
Visst kan man vid en första tanke tycka att domarnas underlåtenhet att varna är en petitess.
Men föreställ dig domaren säga” ”Rafa, du kliver över baslinjen med en halvmeter i serven så försök ställ dig lite närmare linjen”.
Nej, just det. Nadal skulle ha dömts för fotfel.
Lika självklart är att han och andra som drar över den tillåtna tidsgränsen först ska ha varning och därefter poängstraff vid varje ny regelöverträdelse.
Varningen uteblev
Det händer att Nadal och Djokovic får varning. Men sällan i avgörande skeden av en match och det är oftast då de tar som mest tid på sig mellan poängen.
Nyligen möttes Nadal och österrikaren Dominic Thiem i Masters-finalen i Madrid. 8-8 i första sets tiebreak. Nadal servade 39 (!) sekunder efter att föregående poäng var avslutad. 14 sekunder för sent alltså. Varningen var solklar.
Men den uteblev. Mohamed Lahyani är en av tourens bästa och mest respekterade domare men satt där som om han hade noll koll på tiden. Det är klart att han hade full koll. Däremot saknade svensken vad som krävs för att följa regelboken.
Trots att domarna ofta får påminnelser om att de ska hålla efter tidsöverdragen låter de dem passera.
De är som om de inte vill stöta sig med en stjärna eftersom det skulle medföra en risk att inte få döma fler av dennes matcher. Domarna är anställda av den tourdrivande spelarorganisationen ATP och det ger ett olyckligt beroendeförhållande.
Det naturliga skulle förstås vara att domarna hade en fristående organisation där ledningen utan påverkan av andra utsåg domare.
Vad skulle det då i praktiken innebära för Nadal och Djokovic om de tvingades anpassa sin spelrytm efter gällande regel?
Förvånad Djokovic
Då Djokovic tidigare i våras mötte Gilles Simon i Monte Carlo Masters fick serben faktiskt en varning i viktigt läge. Det förvånade förstås alla och Djokovic blev så perplex att han i efterföljande poäng missade en backhand i öppet läge.
Naturligtvis kommer såväl Djokovic som Nadal att kunna anpassa sig om tidsregeln börjar gälla även dem men under en period lär de dra på sig både varningar och poängstraff. Men huruvida de anpassar sig eller inte är av underordnat intresse. Det enda viktiga är att Nadal och Djokovic inte tillåts att själva bestämma hur lång tid de ska ta på sig mellan servarna.
Kommer då systemet med synbar klocka och tjutande ljud att införas på ATP-touren?
Trots att ingen spelare då skulle kunna få domarhjälp och trots att det för åskådare och tv-tittare skulle vara minst lika häftigt som Hawkeye tvivlar jag på att ATP vågar ta steget.
Spelarna bestämmer mycket på ATP-touren och det förklarar också varför det är 25 sekunder mellan poängen i ATP-turneringarna och 20 i Grand Slam-turneringarna – där herrarna ändå spelar i bäst av fem set - vilka lyder under Internationella tennisförbundet (ITF).
Införs inte systemet är det bara att hoppas att ATP:s kloke domarbas Lars Graff (under många år tennisvärldens främste domare och i såväl den rollen som i sin nuvarande utrustad med stor integritet ) med skärpa beordrar sina domare att följa reglerna – även då Nadal och Djokovic spelar.
Det skulle inte bara skipa rättvisa utan också höja tempot.
Jonas Arnesen
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































Skriv kommentar