Domarna blundar för stjärnornas fusk

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Domarna låter Rafael Nadal och Novak Djokovic komma undan med ett regelbrott som ska rendera varning eller poängstraff. Men IA kan i dag avslöja att ATP i höst testar ett nytt system som skulle göra det omöjligt för domarna att hålla de båda stjärnorna om ryggen.
Foto: AP Photo/Laurent Rebours

 

Då kommer nämligen ett tjutande ljud signalera om den servande spelaren tagit för lång tid på sig innan han ska serva efter föregående poäng. Det kommer också att finnas en stor klocka vid banan så att spelare, åskådare och domare kan följa nedräkningen, alltså precis på samma sätt som i basket.

Jag välkomnar det nya systemet vilket ska testas under ATP-slutspelet i Milano för spelare upp till 21 år.

Det finns fler spelare än Nadal och Djokovic som tar längre tid på sig mellan servarna än tillåtna 20 sekunder (Grand Slam) och 25 sekunder (ATP-turneringar) men dessa två och i synnerhet då Nadal bryter ofta mot tidsregeln.

Ibland får han tillsägelse av typen: ” Rafa, i förra servegamet låg du på i snitt 32 sekunder så försök skynda på lite i nästa”.

Visst kan man vid en första tanke tycka att domarnas underlåtenhet att varna är en petitess.

Men föreställ dig domaren säga” ”Rafa, du kliver över baslinjen med en halvmeter i serven så försök ställ dig lite närmare linjen”.

Nej, just det. Nadal skulle ha dömts för fotfel.

Lika självklart är att han och andra som drar över den tillåtna tidsgränsen först ska ha varning och därefter poängstraff vid varje ny regelöverträdelse.

Varningen uteblev

Det händer att Nadal och Djokovic får varning. Men sällan i avgörande skeden av en match och det är oftast då de tar som mest tid på sig mellan poängen.

Nyligen möttes Nadal och österrikaren Dominic Thiem i Masters-finalen i Madrid. 8-8 i första sets tiebreak. Nadal servade 39 (!) sekunder efter att föregående poäng var avslutad. 14 sekunder för sent alltså. Varningen var solklar.

Men den uteblev. Mohamed Lahyani är en av tourens bästa och mest respekterade domare men satt där som om han hade noll koll på tiden. Det är klart att han hade full koll. Däremot saknade svensken vad som krävs för att följa regelboken. 

Trots att domarna ofta får påminnelser om att de ska hålla efter tidsöverdragen låter de dem passera.

De är som om de inte vill stöta sig med en stjärna eftersom det skulle medföra en risk att inte få döma fler av dennes matcher. Domarna är anställda av den tourdrivande spelarorganisationen ATP och det ger ett olyckligt beroendeförhållande. 

Det naturliga skulle förstås vara att domarna hade en fristående organisation där ledningen utan påverkan av andra utsåg domare.

Vad skulle det då i praktiken innebära för Nadal och Djokovic om de tvingades anpassa sin spelrytm efter gällande regel?

Förvånad Djokovic

Då Djokovic tidigare i våras mötte Gilles Simon i Monte Carlo Masters fick serben faktiskt en varning i viktigt läge. Det förvånade förstås alla och Djokovic blev så perplex att han i efterföljande poäng missade en backhand i öppet läge. 

Naturligtvis kommer såväl Djokovic som Nadal att kunna anpassa sig om tidsregeln börjar gälla även dem men under en period lär de dra på sig både varningar och poängstraff. Men huruvida de anpassar sig eller inte är av underordnat intresse. Det enda viktiga är att Nadal och Djokovic inte tillåts att själva bestämma hur lång tid de ska ta på sig mellan servarna.

Kommer då systemet med synbar klocka och tjutande ljud att införas på ATP-touren?

Trots att ingen spelare då skulle kunna få domarhjälp och trots att det för åskådare och tv-tittare skulle vara minst lika häftigt som Hawkeye tvivlar jag på att ATP vågar ta steget.

Spelarna bestämmer mycket på ATP-touren och det förklarar också varför det är 25 sekunder mellan poängen i ATP-turneringarna och 20 i Grand Slam-turneringarna – där herrarna ändå spelar i bäst av fem set - vilka lyder under Internationella tennisförbundet (ITF).

Införs inte systemet är det bara att hoppas att ATP:s kloke domarbas Lars Graff (under många år tennisvärldens främste domare och i såväl den rollen som i sin nuvarande utrustad med stor integritet ) med skärpa beordrar sina domare att följa reglerna – även då Nadal och Djokovic spelar.

Det skulle inte bara skipa rättvisa utan också höja tempot.

 

Jonas Arnesen

Jonas Arnesen

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.

Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen