En gyllene chans, Dalkurd
Borlängelaget Dalkurd har gjort en helt fantastisk prestation och är nu klart för Allsvenskan nästa säsong. Nu återstår frågan var laget skall spela.

Borlänge kommun har åtagit sig att bära hela kostnaden för att uppgradera arenan i Borlänge till allsvensk standard. De erbjuder dessutom en hyra för Dalkurd som får ses som mycket generös. 30 000 kronor per match eller 450 000 i hyra för en hel säsong. Med en genomsnittsomsättning för allsvenska lag på dryga 70 miljoner så är det 0,6 procent av omsättning i hyra, i praktiken ingenting.
Ett förmånligt erbjudande
Om Dalkurd ringde och frågade Djurgården, AIK med flera lag vad de har för arenahyra så betalar de ofta mer per match än vad Dalkurd skall betala för en säsong.
Borlänge kommun vill ha ett sjuårsavtal. Något Dalkurd av för mig okända skäl inte vill teckna. Hade jag varit ordförande i Dalkurd hade jag föreslagit 10 års avtalstid utifrån att det är så förmånligt.
Istället pratar Dalkurd om att flytta elitbolaget till Uppsala eller Västerås om de kan få plats på en arena där. Det är ett resonemang jag inte riktigt förstår.
Dalkurd har en väl uppbyggd väl fungerande ungdomsverksamhet i Borlänge. Den ligger i föreningen Dalkurd medan elitlaget är bolagiserat. Det krånglar till det mer än vad man tror utifrån hur kommunallagen ser ut.
Kommunen har och ska ha motkrav
Från en kommuns perspektiv är det några enkla motkrav som skall ställas för att subventionera en elitarena (elitarenor subventioneras generellt på nivån ca 10% av subvention av kulturlokaler). De ser i korthet ut som följer:
- En omfattande föreningsdriven ungdomsverksamhet i kommunen.
- Ett namn som är kopplat till kommunen. Östersund har fått massor av image och marknadsföring genom framgångarna för Östersunds Fotbollsklubb.
- En god förmåga att attrahera publik till arenan, dvs ur kommunens perspektiv är matcherna en viktig del av kommunens eventutbud.
- Vara en del av det gemensamma för orten, dvs medverka till stolthet, tillhörighet och gemenskap. Det här blir viktigare och viktigare för att hålla ihop samhället när lokaltidningarna tappat alla yngre läsare.
För Uppsala som nu bygger en ny modern arena uppstår ett par stora frågor. Dels måste Dalkurd etablera en omfattande verksamhet i en förening för att det skall gå att subventionera hyran för elitbolaget. Om bara elitbolaget flyttar så får kommunen inte subventionera hyran. Kommuner får inte stödja enskilda företag med skattemedel. Så enkelt fungerar lagen.
Går ut över andra i Uppsala
Sedan fungerar den kommersiell elitidrotten enligt vissa enkla regler. Kommersiell idrott på en ort kan nå en omsättning om ca 0,8procent av BNP i upptagningsområdet. Är man fler lag så får man dela på den summan. Uppsala som fjärde största stad har hög BNP i sitt upptagningsområde men utöver Sirius så finns Ishockey, Bandy, Basket som tar sin del av den möjliga omsättningen.
Sedan är korrelationen omsättning och tabellplacering 93 procent för varje tioårsperiod. Enstaka år kan klubbar över och underprestera vilket ger spänningen men över tid så är det pengarna som bestämmer de sportsliga framgångarna. Om politikerna i Uppsala aktivt agerar för att få Dalkurd till kommunen så skadar man de befintliga elitklubbarna i kommunen. Allt enligt principen om kommunicerande kärl.
Hur föreningen Dalkurd på några månader skall hinna skapa en väl fungerande ungdomsverksamhet i Uppsala är för mig en gåta. Träningsanläggningar, träningstider är ingen lek i någon kommun och var man skall hitta nya ungdomar är nästa fråga.
Dalkurd synnerligen annorlunda
Utan bred föreningsdriven ungdomsverksamhet kan inte kommunen ge Dalkurd en arena utan att ta kommersiellt betalt. Dvs en hyra som är baserad på att ge arenan en direktavkastning på minst 6 procent (som för kommersiella fastigheter) är en förutsättning för att inte bryta mot lag. Dvs en sådan hyra handlar på ett antal miljoner per år relativt en halv miljon i Borlänge.
Samma gäller självfallet för Västerås.
Nu är Dalkurd ett specialfall med för och nackdelar. Den etniska relationen gör att mängden supportrar utanför Sverige är större än antalet supportrar i Sverige. På samma sätt är antalet Kurder i en stad/region en viktigare faktor än antalet personer i upptagningsområdet. Det här bör över tid kunna ge Dalkurd stora intäkter från streaming tv, men det krånglar till verksamheten när det gäller att locka publik till matcherna.
Uppdraget för klubben blir att både vara ett lag för kurder i världen såväl som hela Sverige och samtidigt vara ett lag för alla medborgare på den ort man verkar. Ingen elitklubb har idag råd med att begränsa supporterantalet till en delmängd av befolkningen i arenans upptagningsområde.
Ett utmärkt erbjudande, teckna avtalet!
Rent teoretiskt skulle Dalkurd förmodligen kunna tjäna mer pengar på att spela sina hemmamatcher på alla orter där det finns gott om kurder, ur det perspektivet så kan de få hemmaplan på väldigt många ställen. Lite som Mora som kan möta Leksand i Globen och dra fulla hus fast på fler ställen.
Vore jag Dalkurd utifrån de förutsättningar jag känner till så skulle jag teckna avtalet med Borlänge kommun och fortsätta utveckla både elit och breddverksamheten i Borlänge tills man är hela Borlänges lag, samtidigt som man fortsätter bygga supportrar bland kurder i hela världen. Här kommer digitalisering att skapa nya intäkter för Dalkurd som resten av de svenska lagen saknar.
Vore jag Rickard Malmström, MP:s kommunalråd och ordförande i Fritidsnämnden i Uppsala skulle jag ta en kurs i kommunallagen samt fundera på om någon av de Uppsalabor som gläds över Sirius framgångar kan rösta på hans parti i nästa års val.
Men, det viktigaste i den här soppan är att gratulera Dalkurd till en fantastisk prestation.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar