Identitetspolitik är en farlig väg
RF låter den kända fotokonstnären Elisabeth Ohlson Wallin ta bilder med motivet 'Den perfekta föreningsstyrelsen' utifrån idén att åskådliggöra hur en styrelse utifrån kön, ålder, hudfärg borde se ut om den var en spegel av hur vårt samhälle ser ut.
Jag är förtjust i Elisabeth OW, tycker hennes starka bilder har en förmåga att skapa en kvarvarande bild som provocerar våra traditionella åsikter. Hennes bilder som påvisar homofobier hos följarna till religioner har jag tyckt mycket om.
Behövliga bilder
Utifrån den alltför homogena strukturen i våra föreningsstyrelser så är den här typen av bilder som del av en kampanj något behövligt. Hegels principer om tes, antites och syntes förutsätter att vi synliggör antitesen för att vi skall ha en möjlighet att nå syntesen, det vill säga utvecklas.
För mig så är identitetspolitik, intersektionalitet och normkritik ord som leder från det jämställda antirasistiska samhälle jag har som vision. Identitetspolitiken leder bara till polarisering. Idrottsrörelsen står för det motsatta.
Att använda identitetspolitik om syftet är att bli mer inkluderande är lika framgångsrikt som att ha en hammare som enda verktyg när man skall reparera en dator. Identitetspolitiken är ur det perspektivet motstridigt den värdegrund om jämställdhet som idrotten förtjänar så mycket beröm för.
Min drömstyrelse
Min drömstyrelse för en idrottsförening omfattar en ekonom, en läkare/sjuksköterska/fysiolog, en socionom, en entreprenör inom IT och en jurist. Det vill säga är baserad på de kompetenser en halvstor förening idag behöver ha för att kunskapsnivån blir hög nog.
Är man jämställd och antirasist är hudfärg, kön, sexuell läggning, funktionshinder i sammanhanget inte viktigt. Har föreningen en förmåga att attrahera medlemmar utifrån en värdegrund så blir styrelsen representativ.
Jämställdheten och mångfalden handlar då i mindre utsträckning om fördomar och vardagsrasism och i större utsträckning om bristande attraktivitet.
I botten ligger ett fundamentalt demokratiproblem som utgör det egentliga problemet. Det är dessvärre ett problem som ingen vill kännas vid och det finns ingen som gör något åt det.
Våra ideella demokratiska föreningar inom idrotten saknar nämligen förutsättningen för att vara den ideella demokratiska organisationen: medlemmar som deltar på ett årsmöte.
Idén från 1904 var medlemmar som glatt och villigt var beredda att lägga massor av egen tid och även pengar för att utan egen vinning lämna efter sig en bättre förening till nästa generation. Min far var en sådan person, han är död sedan 18 år och de flesta med den inställningen är också döda.
Så länge medlemmarna bara till enstaka procent går på ett årsmöte är vi ingen demokratisk rörelse och mandatet för organisationens ledare lyser med sin frånvaro som en januarisol.
Duckar för problemet
När RF på Riksidrottsmötet fattar beslut om kvotering till förbundsstyrelser 2017 och när Sofia Karlsson slår in väggar av fördomar med sitt arbete tvingas vi i båda fallen konstatera att man med kosmetiken som huvudsak väljer att ducka för de egentliga problemen. Här har Sofias arbete väsentligt större värde för idrotten än Riksidrottsstyrelsens agerande men man duckar för problemet.
Veckans stora nyhet om hur Botox används vid den stora skönhetstävlingen för kameler i UAE slutar vara något att skratta åt när vi i överförd bemärkelse agerar likartat här. Idrotten är Sveriges största organisation. Kyrkan må ha fler medlemmar men de har liksom partierna inga aktiva längre. Att då i syfte att alla skall må bra, undvika tråkigheterna är i och förty att följa våra politiska partiers idéer om hur man löser samhällsproblem. Men det är ingen lösning.
Gör något åt föreningarnas bristande attraktionskraft så löser sig de övriga problemen sig med automatik.
Lärdom från GP
I min uppföljande krönika tänker jag påvisa hur RF, utan ond avsikt, missar århundradets möjlighet att göra något för demokratin inom idrotten. Till dess önskar jag att Elisabeth Ohlsson Wallin skapar fantastiska bilder som får oss att inse att allt måste förändras samtidigt som vi förstår att identitet inte sitter i hudfärg.
Om de frivilliga till fotograferingen inte omfattar en äldre vit ateistisk heterosexuell man så får ni ringa. Mina åsikter avviker dock för mycket från gruppen jag påstås tillhöra för att jag skall kunna ses som referensobjekt.
För att sedan som avslutning citera Thomas Gür på GPs ledarsida:
Rekrytera talang och du får mångfald.
Rekrytera mångfald och du får enfald.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.