Allt tack vare idrotten som ändå blir utan
Det Dennis Andersson och Häcken BK startade 1975 är inte bara en fantastisk fotbollsfest för ungdomar från hela världen. Den är också en stor intäktskälla för besöksnäringen. Så är det alltid. Idrotten skapar intäkter åt andra.
Idrotten är den som tjänar minst och tar störst risker medan staten och besöksnäringen är de som tar hand om vinsterna.

Anledningen till resan får minst. Det är sen gammalt. Själv sitter jag i Kalifornien och skriver detta, vi är här på golfresa. Kostnaderna för flygbiljetter, hotell, hyrt hus, hyrbil, restauranger är fem gånger högre än kostnaden för golfen.
Miljarder - till andra
Att anmäla sig till Vasaloppet kostar 1500 kronor. Träningsläger, teknikträning, massor med körda mil till snö, logi, utrustning hamnar på 30-40.000 kronor. De ideella föreningar som är ansvariga för Vasaloppet får en bråkdel av de miljardbelopp i konsumtion som Vasaloppet skapar.
När det gäller de +10.000 cuper som anordnas i fotboll, ishockey, basket, handboll, träningsläger och tävlingar i andra sporter där en stor del av deltagarna och deras föräldrar är tillresta så bär föreningarna den ekonomiska risken medan besöksnäringen tar vinsterna.
Våra knappa 500 golfbanor genererar mer än två miljarder i turistintäkter per år och golfen är bara en av de tio idrotter som är stora när det gäller att skapa intäkter till Besöksnäring och samhället.
Lägg på utövareventen och elitidrotten så får vi en mycket viktig katalysator för besöksnäringen.
En felaktig utredning
Jämfört med tillverkningsindustrin har Besöksnäringen dubbla andelen sysselsatta per omsättningskrona och också dubbla skatteandelen per omsättningskrona. Lägg till att besöksnäringen är bäst på sysselsättning av nyanlända och samhällsnyttan av att idrott och besöksnäring samverkar för att öka omsättning blir enorm.
Den, i mitt tycke undermåliga och faktamässigt felaktiga utredning om Besöksnäringen som regeringen presenterade i höstas där idrottens påverkan på besöksnäringen begränsades till internationella event skadar idrotten.
Internationella event är en försumbar andel av de volymer som idrotten skapar. Konsekvensen blir att Idrottsrörelsen missade möjligheten att ge oss de affärsmodeller som gör att idrotten kan lyfta besöksnäringen mer och tjäna mer pengar på sina event. Här förtjänar RF kritik. Det var ett undermåligt arbete alternativt så var det ett medvetet arbete utifrån tesen att bara fina stora internationella event räknas eftersom de är elitnivå, medan bredden inte ses som lika viktig. Välj själv.
Kulturturismen är inte större
Vad värre var så kunde kulturens representanter i utredningen som vanligt göra ett bättre jobb än idrotten. När man läser den utredning som blir grund för de politiska förslagen så uppfattar man att s.k. kulturturism är större än idrottsturism. Fakta är att kulturturism utöver privatteatrar i primärt Stockholm är försumbar. Några muséer med Vasa och naturhistoriska i spetsen har miljonpublik och är värd en resa. De identitetspolitiskt genuscertifierade muséerna runt om i landet är trots gratis entré inte värda en resa.
Men, poängen med den här krönikan är att både Besöksnäring och Idrotten förlorar på den modell vi har idag.
Eftersom idrotten inte har kompetens och resurser såväl som förmågan att bära riskerna så behöver vi en ny modell.
Valarna fick inte en dollar...
Häromdagen åkte vi ut på en valsafari i Monterey i Kalifornien. Det är en fantastisk upplevelse och samtidigt en gigantisk turistfälla. Ett par tusen personer betalar 500 kronor var varje dag för att titta på valar. Året runt.
Valarna som är orsaken till resan får inte en spänn. Vi kan inte ha kvar en modell där den svenska idrotten befinner sig i samma situation som valarna utanför den Kaliforniska kusten.
Eftersom det är Besöksnäringen och samhället som tjänar mest på de här eventen bör dessa två aktörer vara de som bär ansvar och är initiativtagare till idrottsevent.
Besöksnäringen tjänar på att vara duktig på marknadsföring vilket även ger idrotten mer intäkter om än på en lägre nivå. Kommunen och regionens enheter för turism och näringslivsutveckling tjänar på fler anställda och ökade intäkter för andra näringsidkare.
Måste börja resonera
Utöver den inhemska turismen så finns det en hel värld att få deltagare ifrån. Både för event och för enskilda aktiviteter.
Ironman i Kalmar är ett bra exempel. Luleås proffstävling på den Holländska skridskotouren ett annat. Som ett exempel så har vi har en halv miljon golfare i Sverige och väsentligt fler än så i UK, Tyskland, Danmark. Någon tiondels promille av dem har upplevt att få spela golf i midnattssol, något ett tiotal banor från Östersund och uppåt kan erbjuda som ger hotell, handel och restaurangintäkter. Dock är golfklubbarnas intäkter för små för att de skall kunna bära marknadsföringskostnaden. Görs det av hotellkedjor, restauranger, regioner och kommuner så vinner alla på det.
Det finns anledning för de stora förbunden att initiera diskussioner med kommuner och regioner såväl som branschorganisationer som Visita. Här finns möjligheter till samverkan som alla tjänar på.
Mest lästa just nu
Tillväxtverket svarar nu på idrottsrörelsens skarpa kritik avseende den statliga myndighetens återbetalningskrav på svenskt föreningsliv, totalt 72,6 miljoner i utbetalat stöd vid korttidsarbete under pandemin, med början i mars 2020.
Degerfors kommun vill sälja klassiskaStora Valla. Det chockartade beskedet nådde klubben plötsligt på måndagen, en och en halv vecka innan allsvenska premiären.
-Vi är chockade över att det kommer utan någon dialog, säger klubbchef Lars Weman. På sin hemsida skriver Degerfors:
"Vänsterpartiet och Moderaterna i Degerfors kommun harkommit överens om att försöka sälja Stora Valla. Beskedet kom som en chock för föreningens styrelse och personal, som inte delgivits planerna eller deltagit i någon form av dialog rörande en försäljning".
Vasaloppet 100 år, då springer folk enen av sig för at få åka skidor i mars 2024.. Det 100:e loppet, är nu fulltecknat med 15 800 deltagare. Och totalt har närmare 30 000 anmält sig till något av loppen i Vasaloppets vintervecka 2024.
Inte nog med det, nu har 1 796 målgångar registrerats totalt i något lopp!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Förre statsministern Fredrik Reinfeldt, som kandiderar för att bli ordförande i Svenska Fotbollförbundet, kunde på måndagen räkna in 18 tunga röster.
Det största distriktet, Stockholm, har vid årsmöte beslutat att stödja valberedningens förslag, det vill säga Fredrik Reinfeldt, som har föreslagits av allsvenska BP.
-Vi har tidigt sagt att vi stödjer valberedningen i den här processen, något som bekräftades vid vårt årsmöte.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar