Här har idrotten också betydelse

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Skall åter berömma Svenska Fotbollförbundet för att de är ett föredöme och tyvärr ensamma inom idrotten på det här området. Om någon får för sig att ifrågasätta mitt oberoende gentemot SvFF så bör man komma ihåg att under hela byggnationen av Friends arena så skällde jag veckovis på SvFF och dåvarande ordförande Lagrell.
SvFF har genom anställning av Sevana K Bergström och Carolin Waldheim gått från att vara nästan obefintliga på den idrottspolitiska agendan till att vara ledande. Det är något jag uppskattar.
Sara Mohammad, ordförande för Glöm aldrig Pela och Fadime (GAPF). Femton år efter mordet på Fadime Sahindal fortsätter hedersvåldet att skörda offer. Foto: Noella Johansson / TT
Skall idrotten få det samhällsstöd man förtjänar så måste man bli bättre på att kommunicera sin samhällsnytta. Här var golfen tidiga och har gjort ett bra arbete. Hästsporten har också agerat positivt. SvFF som största förbund har genom sina rekryteringar uppenbarligen tagit det strategiska beslutet att bli en större aktör.
Självfallet har SvFF ett egenintresse. Av de ca 5 miljarder som kommuner lägger på anläggningar betyder det mycket om SvFF kan påvisa för politiker att en konstgräsplan för 6 miljoner har en lägre kommunal kostnad för Svett per krona än en bandyhall för 200 miljoner.

Berör så många

Att bekämpa hedersförtrycket är inte bara en stor humanitär insats, det är också förutsättningen för en fungerande integration, dvs förutsättningen för att vi skall ha råd att bevara välfärdssamhället. Det TRIS (Tjejers rätt i samhället) gjort med Ronjabollen i Uppsala visar att det går.
Sen är motståndet starkt från stora grupper som förnekar och förminskar hedersförtrycket. De finns i flera av partierna, inom den akademiska världen och i civilsamhället. Det är modigt av SvFF att ta den här fighten.
Postmodernism i det här fallet identitetspolitik, intersektionalitet, postkoloniala strukturer och normkritik är de flummiga ord som används för att förneka och förminska hedersförtrycket. Postmodernism är skadligt. 
Islamofobi är också frekvent använt för de som förnekar hedersförtrycket. Det är ett uttryck som inte existerar. Religionsfriheten är en rätt för individen och att vara emot, förakta eller till och med hata någon baserat på vilket gud de tror på, i det här fallet Muslimfobi är självfallet hur korkat som helst. Att kritisera religioner, dvs de organisationer som tjänar pengar och politisk makt på de som tror är sunt och en viktig del av att utveckla en sekulär demokrati.
Hedersförtryck handlar om någonstans upp till 240.000 unga tjejer som inte får idrotta. Ett exempel ur verkligheten handlar om den väldigt duktiga baskettjejen, bäst i laget, älskade sin basket som vid snart 13 år helt plötsligt inte dök upp på träning och när ledningen ringde hem fick de av modern reda på att nu hade ju hon blivit kvinna, dvs fått mens, och då kunde hon ju inte fortsätta att leka som ett barn.
Riksidrottsförbundet gör ingenting på det här området. Man är aktiv när det gäller inkludering av HBTQ personer som självfallet ur det principiella perspektivet är lika viktigt, men här lär volymerna vara små i relation.
De stora förbunden kan glatt och villigt haka på SvFF, finns ingen anledning att uppfinna hjulet och Sevana K Bergström kan frågan och har en bra plan.
Helgens Fadimegala påminner om vad som skedde. På måndagen är det 17 år sedan hon mördades av sin pappa. Två månader efter det att hon stått i Riksdagens talarstol och vädjat om skydd för sig själv och sina medsystrar i samma läge.

Idrotten behöver stöd

Sen kommer inte idrotten att orka eller ha maktmedel nog för att på egen hand kunna lösa problemen med hedersförtrycket. Här behövs staten i form av Riksdag och regering såväl som kommuner, regioner och myndigheter också vara med. JÖKen, Dvs Januariöverenskommelsen har ett par bra skrivningar, men det går för sakta för att jag skall vara nöjd. F.d. FP har bästa politiken på det här området och jag hade hoppats att de skulle få in mer.
På onsdag skall jag vara moderator för en hearing med politiker om hedersförtrycket i Riksdagen. En bra fråga då är självfallet hur politiken kan stödja fina projekt som det SvFF nu genomför så att idrotten kan göra mer.
Dan Persson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen