RF har fel - slöjan är inte bara ett klädesplagg
När företrädare för idrotten säger dumheter som att ”slöjan är bara ett klädesplagg” så talar det tydligt om två saker. Först en djup okunskap om både hedersförtryckets symboler och vad värre är total oförmåga att förstå vad RFs värdegrund om jämställdhet innebär.

Slöjan blir ett klädesplagg först när ingen fängslas, misshandlas eller mördas för att de inte bär den.
När nu inte alla förstått detta så tål det att upprepas.
Slöjan blir ett klädesplagg först när ingen fängslas, misshandlas eller mördas för att de inte bär den.
Bilden som inte borde publiceras
När RF medvetet väljer bilder med flickor i slöja i sina broschyrer och i utbildningsmaterial normaliserar man idén att en flicka inte är en fullvärdig människa utan ett sexualiserat objekt underställd en man.
Dagligen fängslas flickor och kvinnor i ett trettiotal länder för att de inte vill ha på sig slöjan, Hijaben, burkan. Av de knappa 20 morden på kvinnor vi har i Sverige är en tredjedel hedersrelaterade så även här mördas flickor och kvinnor för att de inte vill bära slöjan.
Slöja på barn är ingenting annat än en sexualisering av barn. Något som varje god person instinktivt skall reagera emot.
Slöjan objektifierar kvinnan/flickan som en sak, ägd av en man.
Slöjan är en symbol för att visa att kvinnan är underställd mannen.
RFs agerande när man normaliserar slöjan är dessutom totalt obegripligt.
Jag har flertalet gånger berömt RF för deras värdegrund och visat på hur de gått före när det gäller viktiga principer som Jämställdhet. Här agerar man i strid med sin egen värdegrund. Jag har genom året träffat ett par hundra av de 700-800 som är anställda på RF. Min hundraprocentiga upplevelse är att det är goda personer, trygga i värderingar jag både högaktar, delar och respekterar.
Därför är det hela obegripligt.
En möjlig förklaring är att man i sin interna kultur har drabbats av det hemska gift som heter Identitetspolitik. Något som kännetecknas av mumbo-jumbo ord som normkritisk, intersektionalitet, postkoloniala strukturer och liknande. Dvs idén att åsikter följer etnicitet, kön, ålder, dvs att människans förmåga att tänka själv inte existerar. Sett för många tecken på att det är så illa. Här bör ledning och styrelsen se till att det upphör omgående.
Dvs bilder på unga flickor i slöja och viljan att tro på de som säger att man bär den frivilligt beror på att man vill framstå som inkluderande inför en mångkultur.
2018 var ett stort år för Glöm Aldrig Pela och Fadime och deras systerorganisationer som TRIS (Tjejers rätt i samhället) med flera.
17 år efter att Fadime kallblodigt mördades av sin far kunde GAPF konstatera att det inte längre var möjligt att med någon form av trovärdighet förneka, förminska eller normalisera hedersförtrycket. Det är en stor seger för både GAPF och förnuftet. Det är tragiskt att det tog 2 decennier att nå dit.
Dock är man inte framme. När den största aktören inom civilsamhället, Dvs Riksidrottsförbundet tydligt väljer att normalisera hedersförtrycket är vi många som både blir upprörda och känner oss provocerande.
De får inte idrotta
Med +hundratusen flickor som inte får idrotta på grund av hedersförtryck och ett stort antal som bara får idrotta i slöja är det här en svår fråga.
Jag har landat i att det vore fel av idrotten att i nuläget förbjuda slöja vid idrottsutövning. Här måste staten gå före och förbjuda slöja i skola för flickor upp till 15 år. Då bör idrotten omgående följa efter.
Men idrotten kan inte ensamt lösa det enorma samhällsproblem som hedersförtrycket utgör. Det här stycket kan lämpligen användas för att besvara basketens motion till årets RIM.
Däremot skall vi inte ha flickor i slöja i RFs broschyrer och utbildningsmaterial. Då normaliserar vi hedersförtrycket och agerar direkt motstridigt idrottens värderingar.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar