Fotbollen betalar 493 miljoner i skatt
Klubbarna i Allsvenskan i fotboll och Superettan levererade enbart i direkta skatter in 493 miljoner till Skatteverket 2018.
Revisionsföretaget EY:s årliga rapport om elitfotbollens samhällsnytta har kommit. På en omsättning för elitfotbollen (Allsvenskan och Superettan) om 1,8 miljarder levererade verksamheten in 493 miljoner eller 27 procent i skatter.

Nu har E&Y bara mätt klubbarnas inbetalningar i arbetsgivaravgifter, löneskatter, moms, reklamskatt när man nått den siffran.
Den verkliga siffran bör landa på det 800-900 miljoner. Dock går inte den att validera exakt och då skall en noggrann revisionsfirma utelämna siffran.
De tillkommande skatter som då saknas i rapporten är:
• Skatter från mat och dryckesförsäljning på arenan, moms, alkoholskatter, personalskatter.
• Energiskatter från den kommunala arenans upplysning, planvärme, värme i alla omklädningsrum, loger etc.
• Energiskatter från klubbens alla resor till bortamatcher, träningsläger etc.
• Energiskatter från supportrarnas transporter till arena.
• Skatter från supportrars konsumtion av mat och dryck i närhet av arena inför match.
• Skatter erlagda av alla underleverantörer, konsulter och andra som fakturerar klubben.
Skatterna högre än bidragen
Även försiktigt beräknat bör skatteandelen hamna på 45 procent dvs 810 miljoner.
Den enkla slutsatsen är att de 2 miljarder som svensk idrott får i statsbidrag är mindre än vad Elitfotbollen, SHL och Hockeyallsvenskan levererar in i skatter. Då får vi en relativitet till siffran.
Vill vi få en relation till hur mycket pengar det är så räcker det Elitfotbollen levererar in ganska exakt det belopp som behövs för att subventionera överklassens och övre medelklassens besök på Operan såväl som kvinnomisshandlarna på Dramaten.
De svenska kommunernas subvention av arenahyror som sportradion häromåret lyckades räkna ihop till 240 miljoner är alltså en bråkdel av vad samma arenor genererar tillbaka. Sportradion utgick dessutom utifrån någon fånig normalhyra trots att en fotbollsarena i Östersund eller Coop arena i Luleå har få alternativa hyresgäster och därför ingen marknadshyra baserad på 6,5 procent direktavkastning som en kommersiell fastighet har.
Skälet till varför SEF (Svensk Elitfotboll) lägger tid och pengar på att kommunicera sin samhällsnytta (fotbollförbundet, Golfförbundet, hästsporten är andra som också gör det) är att den är okänd för politiker, ledarskribenter, fritidschefer såväl som allmänheten.
Pengar som går till kultur
Idrotten förlorar position i samhället för att den stora samhällsnyttan inte är känd. Stödet från samhället hamnar hos kultur och andra delar av civilsamhället som inte levererar bråkdelen samhällsnytta per krona.
Det är klargörande och bra att SEF nu genom E&Ys undersökning också tar fram hårda fakta i form av inbetalda skattekronor. Det är i slutändan ett språk som även politiker förstår. Det är min förhoppning att de kan utvidga datainsamling till nästa år så vi fram fler områden.
Vi kan alltså när bara en omgång i Allsvenskan är spelad gratulera den redan nu korade vinnaren i årets allsvenska. Finansminister Magdalena Andersson är den största enskilda vinnaren och kommer så att vara i många år.
Grattis Magdalena.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar