Hästsporten, travet och ATGs siffror
Mycket trav blir det när ATGs kvartalsrapport kommer samtidigt som en stor debattartikel från hela hästsporten publiceras på Svd gällande omregleringen av spelmarknaden.

Om vi börjar med debattartikeln på Svd är den bland det bättre jag läst i den genren på länge. Saklig, faktaunderbyggd och korrekt. Om inte regeringens proposition för en omreglerad spelmarknad skapar skyldigheten för alla licensinnehavare att erlägga en avgift till Svensk Travsport när travet är spelobjekt så slår man ihjäl travsporten.
En stark tillväxt
Även om ATGs delårsrapport är positiv så bör man notera Lotterinspektionens siffror där de svenska aktörerna har en tillväxt på 3%, dvs i linje med BNP utvecklingen medan de utländska har en tillväxt på 17procent. Man behöver vare sig vara Mensa-medlem eller raketforskare för att lista ut vad som händer om man extrapolerar siffrorna tio år framåt. ATG når 4,3 procent vilket är en god prestation i stenhård konkurrens och mer än de svenska aktörerna växer, dock mindre än tillväxten hos de utländska.
Regeringen har här ett enkelt val. Mörda svensk travsport (uppsåtet är rätt tydligt så mord är rätt juridisk benämning) eller ge travsporten möjligheter att i öppen konkurrens på lika villkor agera på den omreglerade marknaden.
Artikeln pekar också på varför travet inte är jämförbart med ex.vis fotboll och ishockey. Jag ser gärna att fotboll och Ishockey också får en ersättning för att vara spelobjekt men då på en nivå om 1-2 procent mot Travets 5-6 procent. Det skulle också jämställa parterna och minska riskerna för matchfixning.
Förlustaffär för många
Ett tillkommande faktum jag tycker man glömt bort i artikeln är att hästägarna som kollektiv får ut ca 30 procent av kostnaden de bär. Att äga travhäst kan för några få vara mycket lönsamt, men det är i normalfallet en hobby som gör stora hål i plånboken.
Det är en viktig orsak till varför alla aktörer som har spel på hästar måste betala en licensavgift till travsporten. Gör man inte det så finns ingen travsport om några decennier och det kan gå fortare än så.
ATGs rapport påvisar också att man har både läst marknaden rätt och haft en utveckling i framkant. Min tes är att ATG behöver göra mycket stora investeringar framåt i tid, primärt för att bredda verksamheten till mer än spel på hästar och öka på andra marknader, i båda fallen handlar det om att utnyttja gjorda investeringar i teknik och kundbas till ökade intäkter. Allt i en ökande konkurrens som på sikt blir mördande.
Kul även vid förlust
Spelindustrin konkurrerar om människors fritid och är också ur det perspektivet en del av upplevelseindustrin. Remy Nilson tidigare VD för ATG sa på Svenska Spels årliga konkurrens de kloka orden ”Vi måste utveckla en spelupplevelse så god att det är kul även när man förlorar”.
Bättre tror jag inte man kan beskriva utmaningen.
ATG har också en gigantisk utmaning gentemot hästägarna. Att ATG får ledningen och styrelsen för Svensk Travsport att förstå vilka investeringar de behöver göra är en sak. Att få 20.000 hästägare att förstå att om de kräver för stor del av ATGs vinster i ökade prispengar så binder de ris på egen rygg är en helt annan utmaning.
ATGs vinster måste nu först gå till utveckling av bolaget för att möta ökad konkurrens, sedan till att återskapa travbanorna som kvalitativa mötesplatser, någon som kostar miljarder. Först därefter kan man lägga pengar på prispengar. Väljer man annan prioritering så kommer hästägarna redan på några år få än mindre pengar.
Sedan finns möjligheten för Svensk Travsport att sälja del av ATG och delen berika sig för att klara sina investeringar. Nackdelen är att utdelningar blir mindre då det finns fler aktieägare. Personligen föredrar jag en situation där man noterar bolaget.
ATG som folkaktie
ATG med en halv miljon kunder kan bli en riktig folkaktie och till skillnad från Telia lär man inte muta diktatorsdöttrar i Långtbortistan utan ägarskapet från folkrörelsen svensk travsport skapar en långsiktig seriös aktör med goda möjligheter att öka sin omsättning och sina vinster.
Sen är det min något dystopiska slutsats att den omreglering som nu görs faller om 5-6 år, dvs den så kallade kanalisationen (andelen spel som sker hos licensinnehavare och inte hos nätbolag utan licens) kommer att sjunka för varje år från första årets ca 95%. När den når någonstans mellan 65 och 80% slutar systemet fungera, dvs för många bolag agerar hellre utanför licenssystemet.
Bäst vore om Shekarabi började leta ny utredare nu direkt. Välj då bland de som förstår och kan Digitalisering och Globaliseringen så man kan utgå ifrån det samhälle vi får och inte återigen utgå ifrån det samhälle vi hade.
Men för att sammanfatta. Betyg MVG till hästsporten för en välskriven debattartikel som bör få politikerna att tänka efter och VG till ATG för delårsrapporten som ger hopp om nu ägarna är långsiktiga nog.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar