Elitidrotten och media i en helt ny värld

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Tidningen Barometern skriver om en händelse jag förväntat mig komma i flera år. http://www.barometern.se/kultur/vi-bevakar-inte-emmabodafestivalen-ett-beslut-jag-beklagar/

Här är det en musikfestival där festivalarrangören insett att lokaltidningens bevakning inte ger några kunder och att festivalen är något som tidningen vill tjäna pengar på.

Lokaltidningen och eliklubben står inför ett nytt umgänge. Foto:TT

 

Så här kommenterar Internetgurun Joakim Jardenberg det i branschtidningen Resumé ”Jardenberg anser att Barometern-OT:s kulturchef drar på sig offerkoftan, istället för att ta sig en funderare på mediernas nya roll. 

Enbart samarbete

”Medielandskapet har förändrats och alla publicister måste inse att de enbart är intressanta för någon form av samarbete om deras publik upplever dem som relevanta och värda att ha en relation med. Man kan enkelt konstatera att festivalen har fler följare på Facebook än Barometern, så redan där är det enkel matematik. Dessutom är det sannolikt att Emmabodafestivalen får ut avsevärt mer av att ackreditera en genomsnittlig influencer på Instagram än av en artikel bakom betalväggen i Barometern. Då blir beslutet inte bara enkelt utan också helt självklart.” Slut citat

Vi är redan där för många av elitklubbarna i olika sporter, dvs det samarbete som skett med lokaltidningen i decennier är idag olönsam för klubben och lönsam för tidningen.

För elitklubbarna i Ishockey, Fotboll, Basket, handboll är det hög tid att börja planera för den nya medievärld som kommer. Den kommer nämligen mycket snabbt.

Oavsett om det är Smålandsposten i Växjö, Borås tidning eller Norrländskan i Luleå så måste Växjö Lakers, Elfsborg och Luleå Hockey är slutsatsen att de själva måste bli bättre på att ge sina supportrar såväl alla sportintresserade i sitt upptagningsområde egen media.

Helt andra spelregler

Bättre att de som är sportintresserade är kunder/läsare till klubben än till lokaltidningen. Vill lokaltidningen ha rättigheter får de betala för dem och någon barter skall man inte göra eftersom annonsutrymmet numera är värdelöst så det skall vara cash betalt. Vill lokaltidningen ha exklusiv tillgång till spelare, tränare, information så hamnar vi på sjusiffriga belopp.

Egen mediaproduktion blir en effektiv metod för att bygga databaser, sälja merchandize och biljetter samt att ge sponsorer mer exponering.

Sportredaktionerna på lokaltidningarna är så nedbantade att de inte är någon svår konkurrent längre. Lokala tidningar har enligt medieutredningen som kom i november 2016 bara 16 procent läsare under fyrtio år både print och digitalt. Den mätningen gjordes i april 2016. En god gissning är att siffran april 2019 ligger under 13 prcent av de under 43 år.

Åsikter har blivit viktigare

Sen är en egen medieverksamhet på nätet ingenting som vem som helst kan göra. Utöver tekniken som idag finns till låga kostnader krävs det kunskap om journalistik, publicistiska principer, redaktionell förmåga. Även om allt sker på nätet så krävs det både text/bild, röst och video. Åsikter har blivit viktigare och kräver goda skribenter.

Skall man över tid få läsarnas förtroende så måste man dessutom klara av att kritisera laget/klubben när så krävs. Att påstå att laget gjorde en fantastisk prestation när så inte är fallet sänker projektet på en kvart.

Men Digitaliseringen och de förändrade beteendemönster vi ser som konsekvens gör att min bedömning är att alla elitklubbar som är dominerande aktör på sin ort bör planera för egen medieverksamhet.

Är man dominerande aktör så bör man också ta på sig att bevaka alla annan idrott, inkl juniorverksamhet på sin ort.

Bara vissa klubbar

Men vi är en idrottsförening, skall vi bli tidning också säger den äldre styrelseledamoten som drömmer om 60-talet. Frågan är relevant, är man bara en idrottsförening skall man inte starta medieverksamhet.

Är man en klubb i de högsta serierna i fotboll och Ishockey eller högsta serien för Basket, handboll som är en dominerande aktör på sin ort och har en spelarbudget på +10 miljoner kr är man oavsett organisationsform ingen idrottsförening. Man är en aktör inom upplevelseindustrin som konkurrerar om konsumenternas fritid. Då blir egen medieverksamhet en del av intjäningsförmågan som ger de sportsliga resultaten.

 

Ps, vi står gärna till tjänst med djupare kunskap på det här området. Hör av er till IA.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.