Har friidrotten en klar strategi?

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Jämfört med de flesta idrotter levererar faktiskt friidrotten förvånansvärt många duktiga idrottare och framgångar årtionde efter årtionde. Sker allt enligt en tydlig strategi? Följs en medveten plan? Eller vad gäller?
en svensk friidrottare i täten. är det konsekvensen av ett målmedvetet arbete, undrar Willy Berggren.

Jag har varit tränare och ledare inom friidrotten under snart 50 år. I pågående VM i friidrott har Sverige 30 deltagare. Alla har klarat sina kvalgränser och är därför behöriga att vara med. Inget snack om det.

Många av dessa idrottare lyckas utomordentligt, är framåt, tar för sig, är trevliga och bra vid intervjuer, fina personligheter och föredömen. De gör oss stolta.

Fortsätter ett leverera

Jämfört med de flesta av våra idrotter levererar faktiskt friidrotten förvånansvärt många duktiga atleter och framgångar årtionde efter årtionde.
Men, vad gör man för att bygga detta? Följs en medveten plan?

Om jag ser tillbaka ända sedan 60-talet har varje generation haft 10-15 idrottare som hävdat sig internationellt:
60-talet hade Daern Waern Ove Jonsson
70-talet hade Gärderud, Ricky Bruch, Ulf Högberg, Christer Garpenborg, Kjell Isaksson, Dan Glans, Linda Haglund
80-talet hade Patrik Sjöberg, Miro Zalar, Kjell-Erik Ståhl, Dag Wennlund, Ann-Louise skoglund, Malin Ewerlöf, Maria Akraka
90-talet hade Martin Enholm, Johnny Danielsson, Mats Erixon, Tore Gustafsson, Erica Johansson, Mattias Sunneborn, Sven Nylander
20-talet hade  Kajsa Bergqvist, Mustafa, Stefan Holm, Christian Olsson, Sanna Kallur, Emma Gren, Carolina Kluft

Jag har säkert missat ett antal lika duktiga. Men, syftet är ju att visa de goda exemplen.

Vad skiljer idrotten från alla andra?

Detta har en individuell idrott med stark förankring i lokalt föreningsliv, fullt med eldsjälar som ledare och tränare levererat. En fantastisk utdelning i en omvärld där framförallt den svenska idrotten kämpar för sin överlevnad.

Därför måste ju frågan om hur friidrotten arbetar med organisation, ekonomi, strategi och daglig klubbverksamhet vara superintressant för alla idrottsintresserade.

Vad gör friidrotten för att ständigt leverera allt detta?

Ologiska framgångar

Ärligt, jag tror inte frågan entydigt går att besvara… Antalet klubbar och eldsjälar minskar liksom i övrig idrott. Klubbarnas ekonomi blir inte bättre.

Eftersom jultomten faktiskt inte finns, statens och kommunernas bidrag är marginellt undrar man hur klubbarna får verksamheten att gå runt.
En handfull klubbar lever på sina långlopp (Marathon, Göteborgsvarvet, Lidingöloppet, Midnattsloppet).


Men, inte ens dessa arrangemang är gratis. De kräver oerhörda insatser av sina ägare.

 Här finns klubbar som vill, har en känsla för ordning, struktur, omsorg om sina idrottare. Svenska Friidrottsförbundet har alltid – trots dålig ekonomi

månat om sina klubbar, sina tränare och de aktiva som når mästerskapsnivå. Här läggs det stöd man kan klara av med begränsade resurser.

Svaret är givet

Men, om min egen fråga vidgas till att rent objektivt säga så här:
Om ni nu faktiskt levererar en ny grupp framgångsrika idrottare på internationell nivå ungefär var tionde år – måste ju detta bygga på en tydlighet, målmedvetenhet och långsiktigt arbete?

Är det så. Nej, tror jag svaret blir. Vi arbetar med de talanger som finns, som vi alltid gjort och stöttar dessa så långt vi kan, vi försöker skapa ett gott samarbetsklimat så att våra ledare och tränare hjälps åt. Hittills har detta varit framgångsreceptet. Så tror jag svaret blir…

Men, utifrån ett mer nationellt perspektiv – Sverige är ju en forsknings och vetenskapsbaserad nation, om vi vill beskriva de delar i en systematisk och organiserad logistik borde detta göras.

Prioriterade målområden borde beskrivas tydligt i mätbara enheter.

Ändå inns en oro

Särskilt om denna ska innehålla delmål, årsmål och huvudmål med syftet att få många fler framgångsrika friidrottare som hävdar sig internationellt.
Framtiden kommer att ställa än större utmaningar på att lyckas. Idag oroas vi över att de nya generationerna brottas med alltför dålig grundfysik, ca 65 % av landslagsaktuella har långtids-skador. Denna problematik tenderar att kontinuerligt öka.

       -     Genom långsiktigt hängivet kunskapsbaserat arbete minska skadeproblematiken

-        Finna nya former att stärka klubbars och förbunds ekonomi

-        Hitta en balans mellan att utbilda en yrkeskår kunniga tränare och samtidigt tillvarata viljan till ideellt arbete som är friidrottens styrka

-        Balansera utbudet i klubbarna så att barn, ungdomar, juniorer, seniorer/elit och bredd
erbjuds verksamhet – åt var och en efter var och ens behov.

-        Fortsätta utbyggnaden av bra tränings och tävlingsarenor över hela landet

Min poäng är att ställa frågan hur ”planen” över tid ser ut. 50 år av ständiga framgångar visar ju att grunden, kulturen, engagemanget redan finns. Men, hur struktureras detta?

Tack Svensk Friidrott för att ni levererar! Jag är stolt över att vara en del av den.

Willy Berggren

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.