Behovet-nyttan dokumenterad, ändå nobben

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Vem bryr sig om unga ambitiösa idrottare?

1971 startades Riksidrottsgymnasierna i Sverige. Hos merparten konstateras att nästan 50 procent av eleverna når landslagsnivå.  Och genomgående har de bra studieresultat.

I dag finns ca 65 orter med idrottsgymnasium inom olika idrotter. Inte ett enda i Stockholm.

Behovet och nyttan är bevisligen god. Syfte och verkan är inte annat än positiv. Ändå fungerar inte systemet , de får inte stöd och uppbackkning

Vi tog reda på hur många ”elitidrottare” som finns i Stockholm?

Utifrån 54 tillfrågade specialförbunds kriterier om elit hittade vi 4 560 killar och tjejer

Tidigare har vi genomfört en enkät om våra unga idrottares behov. Nästan 1000 individer svarade följande:

Så tycker de unga

- Livet är för stressigt,  jag tränar ca 4 tim/dag, reser 2 tim/dag

- Jag sover för lite, hinner inte mer, snitt ca 7 timmar

- Tränarens kompetensnivå. 90 procent av de unga trodde inte att deras tränare kunde föra dem till deras drömmars mål.

- ”Jag vet inte var jag kan hitta information om hur man kombinerar utbildning och elitidrott”

De senaste 30 åren har tränarna på dessa idrottsgymnasium efterfrågat en fortsättning efter gymnasietiden.

”Det är ju när man är 20 år om den allvarliga toppsatsningen börjar!

Var är det stöd som behövs”?”

Några få idrotter bygger egen intern kultur (lagidrotter som fotboll, innebandy, ishockey, handboll mm).

Övriga måste luta sig mot ett föreningsliv där deras talanger finns ute i klubbarna med mestadels fritidstränare som sitt stöd.

När RF inte förmår driva denna fråga tar lokala initiativ över. I Falun, Umeå, Karlstad, Östersund, Växjö och

Malmö skedde just detta. Här finns en överlevnadsinstinkt där man vill vårda sina idrottare.  Lokalt har många bra initiativ skett.

men i huvudstaden,  Nordens största stad, Stockholm, finns inget, idrottsgymnasium.

Här är man rentav fientlig till elitidrott. Man vill inte ens försöka

Som att prata med en vägg

kommunicera med politiker och beslutsfattare är att försöka prata med en vägg, fel med gelé! Ingen svarar, ingen bryr sig.

När RF efter många års velighet äntligen försökte göra något samordnat och startade Riksidrottsuniversitetet kändes

det hoppfullt. Men kvarnarna mal oerhört långsamt. De 4560 idrottare vi kommunicerat med hat förmodlingen ännu

inget hört om något nytt stöd trots snart fem år av pratande….

Men, frågan som måste ställas är grundläggande….

Är det någon som bryr sig?

Vem bryr sig om de enskilda idrottarna? Redan 2012 sammanställdes undersökningen om idrottarens behov.

Idrottsgymnasierna har aldrig fått plats i Stockholm. Staden ville inte stötta, RF drev inte på….Tiden går, tick, tack.

Ett väl organiserat stöd inom utbildning och idrott är i hela västvärlden känt och beprövat, bevisats som något bra, som ger bra studie och utbildningsresultat, kostar lite, ger idrottarna det som de efterfrågar och behöver.

I Berlin, Köpenhamn, Amsterdam, Bryssel, Oslo m fl fungerar detta utmärkt. Men, där är också deras politiker

positiva och bidrar, deras motsvarighet till RF likaså. Varför inte hos oss?

Vem fasen är det som stretar emot?

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen