Detta förbaskade curlande!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Svenska barn rör sig för lite och har sämre kondis än sjukpatienter. De sitter och sitter och stirrar i sina mobiler. Vuxenvärlden omkring dem verkar oförstående till sitt ansvar.
Föräldrarnas omtanke har gått får långt. För många ungdomar får inte chansen att klara sig själv i olika situationer, fastslår Willy Berggren. Foto: TT

 

Jag refererar till TV-programmen om Kalle som vill aktivera barn och ungdiomar.

Hoppas att ni tittar.

Jolmiga och vaga synpunkter som att "det är bra att söka info på nätet" förekommer i programmet. Nu tror jag i och för sig inte att man ska generalisera. Det finns säkert många skolor är bra på att få igång ungdomar men, denna fysiska passivitet och vuxengenerationens slappa attityder är mycket oroande.

Sjävklara vinster, men...

Som erfaren idrottsledare, tränare och lärare vill jag se aktiva föräldrar, lärare - vuxna som tar tag i och får fart på och inspirerar barn och ungdomar i familjen, i förskolan, i skolan och inom idrotten.

Vinsterna är självklara. Friska och vältränade människor mår bra och presterar bättre på alla plan, det visar all forskning.

Men varför finns det en rädsla att ställa krav och förväntningar?

Så snart lärare eller tränare ställer krav verkar det finnas en mindre armé av vuxna som skyndar till och ska skydda ungarna från alla former av prestationskrav. Jag har vänner som är lärare och de får tillbringa kvällar i telefonen i samtal med upprörda föräldrar som tycker att kraven är för höga.

I en allt större konkurrens

Jag känner mängder av tränare i äldre generationen som tycker idrotten blir allt mer "lek och nojs" än idrott. 

Kalles program visar ett samhälle där vuxna inte verkar inse att det är de som har ansvaret för morgondagens vuxna - som ska klara sin hälsa, kunna prestera, ha självdisciplin och eget drive, vara hänsynsfulla, visa respekt och omtanke.

Dagens värld förändras oerhört snabbt.

Människor rör sig på ett sätt över gränser på ett sätt som var omöjligt för 40 år sedan. Konflikter och fattigdom får många att komma till vårt land.

Konkurrensen om framtida jobb kommer att bli allt tuffare. Många välutbildade söker sig till Sverige för ett bättre liv, och de är beredda att kämpa för det. 

Vad betyder det här för dagens barn?

Allt är inte kul...

Många av de som vuxna dels curlat, servat och lärt kravlöshet, betonat lust utan tvång har sällan lärt sig att arbeta hårt, vara disciplinerad och strukturerad, kämpat trots att inte allt är så kul kommer att få det väldigt jobbigt i livet. 

Allt fler klarar inte betygsnivåerna i grundskolan, än mindre i gymnasiet.

Tjejerna verkar mer alerta än killarna eftersom det idag är 60 procent av tjejerna som tar högskoleexamen.

Vilka klarar morgondagens konkurrens? Curling- och mobilungarna eller de fysiskt aktiva som får kämpa och sätta mål?

Ska helst vara uppdukat

Det här syns tydligt inom idrotten. Det tar sig många uttryck:

= Allmänna krav på klubbarna om service, proffsighet, utrustning, skjutsning mm. Det ska helst vara uppdukat. 

= Många föräldrar blir ledare och medverkar några år då deras egna barn håller på med idrotten. 

= Politiker och andra beslutsfattare villkorar samhällets stöd till klubbarna mot att dessa ska lyfta fram och prioritera värdegrundsfrågor. 

Sakta men säkert håller idrottsrörelsen på att bli ett stort dagis där allt ska vara serverat, kul, lätt och spännande.

Gårdagens ledare och idrottare visste att framgång kräver väldigt stor egen insats. Man får inget gratis.

Ett resultat av curlingsamhället

Många års hårt och hängivet arbete gav goda resultat - både inom idrott och skola. I avsaknad av talang blev man ofta tränare eller ledare och förde kulturen vidare. Sammantaget tog man med sig en kultur som byggde på goda värden där eget vardagligt ansvar, hårt arbete oavsett väder skapade gemenskap, formade mål gav lojalitet och solidaritet med klubb, kompisar och konkurrenter. Kamraterna från idrotten blev till livslång vänskap.

Vad dagens klenande och kravlöshet  gör med morgondagens vuxna kan jag bara gissa. Men, mycket av dagens nya egoism som syns överallt, introverta beteenden, ointresse att hjälpa andra, fokus på egna behov oroar mig mycket.

Att vi i framtiden inte kommer att producera så många toppidrottare har jag ofta skrivit om. Curlingsamhället är ett skäl. 

Men, vi kommer också att få allt fler vuxna utan egna verktyg att klara konkurrens och utmaningar när vi inte törs ställa krav och förväntningar.

Att ha eller skaffa sig ett "jävlar anamma" hette det tidigare. Synd för idrotten, farligt för samhället, katastrof för många individer.

Hannah Nyheim (inte verifierad)

tis, 2016-04-12 12:47

1. Curlandet

Detta är klockrent skrivet! Utöver detta färdas ekonomiska transaktioner från bidrag utav kommunen till klubben, som sedan ska betala skyhöga bassänghyror (i det här fallet) och pengarna går åter in i kommunen! What´s the point? Det liknar ingenting! Hannah, fd tränarassistent/simhopp

Lars Edvall (inte verifierad)

tis, 2016-04-12 14:11

2. Svar till Anders Fahlman

Tråkigt att din reaktion blir "pinsam krönika och "fåniga generaliseringar". Jag tycker att krönikan är välskriven och borde leda till eftertanke. Jag håller inte med om allt i krönikan men mycket kan man ta till sig och fundera över hur samhället förändrats. Vi 40-talister gjorde inte allt rätt utan vi bör självkritiskt se vad vi gjorde som inte var bra och förmedla kunskaperna så att efterföljande generationer slipper göra samma misstag. Något gjorde vi väl i alla fall rätt? Framför allt har alla ett ansvar att komma med kreativa lösningar på de problem man ser. "Pinsam krönika" och "fåniga generaliseringar" skapar inte en positiv debatt. Snarast skrämmer det bort många från att delge sina, i många fall, goda erfarenheter och idéer.

Henke (inte verifierad)

sön, 2016-06-12 21:14

3. Bra skrivet

Hur ska vi då sluta curla? Min son bor hemma fast han har fyllt 29. Lågt idrottsintresse trots att jag har tränat många personer i idrott.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.