Idrottens starka förändring

Det handlar om en studie från Ersta Sköndals högskola under namnet ”Ideellt arbete inom idrottsrörelsen”.
Hur ser trenden ut för framtidens ledarskap inom idrotten?, frågade jag mig. Vad har de fått fram i konkreta fakta?
Samma bekräftelse
Jag läste med stort intresse. Egentligen framkom inget nytt, inte heller någon vikande trend mot vad vi tror oss veta, men det var en påminnelse om de starka förändringarna.
Jag påminns om en undersökning från år 2000 då företaget CMA Resaurch presenterade fakta som visade att den samlade ledarinsatsen i idrotten motsvarade 250 000 heltidsanställda fritidsledare. I klartext, då hade vi ett stabilt ideellt ledarskap över tid.
Men redan då såg man en skillnad i över vem/vilka som stod för ledarskapet.
1980 utgjordes arbetet till 75 procent av eldsjälarna och 25 procent av en-gång-i veckanledarna. Främst förklarat av barnens stora intåg i idrotten.
2000 hade dessa siffror bytt plats. Eldsjälarnas antal hade minskat i förfärande snabb takt.
Nu har Ersta Sköndal gjort en undersökning om det ideella arbetet för perioden 1992-2014.
Fakta att ta till sig
Bland mängden av siffror och statistik växer en rad intressanta slutsatser fram.
- 600 000 personer verkar ideellt inom svensk idrott
- Intresset för ideellt arbete är stor i vårt land, mer än de flesta länder i västvärlden
- Man rekryteras oftast av närstående till ledaruppdrag i en förening (65 procent )
- Ens egna föräldrars engagemang ökar markant motivationen att arbeta ideellt
- 74 procent av ideella ledare har egna barn i verksamheten
- 39 år är snittålder för aktivitetsledare, 49 år för administrativa och styrelseuppdrag
- Ledare i åldern 30-59 år utgör 62 procent , 16-29 år utgör 20 procent
- Män är i majoritet aktivitetsledare, kvinnor inom administrativa – men totalt utgör kvinnor halva den ideella kraften inom idrotten
- Endast 37 procent har genomgått någon form av utbildning för sitt ledaruppdrag
Rapporten vimlar av siffror och trendförklaringar.
Alarmerande
Jag ser några viktiga och alarmerande färdriktningar utöver glädjen att den ideella kraften är oförändrad i vårt land.
Tonvikten på idrottens ideella arbete gäller barn och ungdomar. Här finns det absolut dominerande antalet ledare.
Viljan att hjälpa till är påtaglig och glädjande, men, men...
Andelen en-gång-i-veckan-ledare fortsätter öka. Och samtidigt lägger våra tonåringar av med idrott i allt lägre ålder. Antalet talanger som sen fortsätter att satsa ute i klubbarna blir färre.
Det ger dåliga vibbar. Vad händer då på sikt?
Bristande kompetens
Minskad kompetens för uppdrag utöver personlig förmåga fortsätter och det innebär en oroande trend om en allt större bristande kompetens.
Den låga utbildningsgraden skrämmer i en tid då hela samhället vädjar om att få barn i rörelse.
Och idrotten och landets femte största ekonomi – tävlingsidrotten – saknar allt fler professionella ledare!
Behovet av kunnigt folk är större än någonsin så det här känns inte alls bra.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.