Nog är det lite bakvänt...

Ofta, särskilt när jag följer idrotten i media, blir jag förvirrad om vad som är vad?
Landets största idrott, fotboll, har enorma ekonomiska resurser jämfört med alla övriga idrotter. Bara intäkterna från Svenska Spel uppgår till flera hundra miljoner. Sen tillkommer sponsormedel och intäkter från reklam och publik.
Men trots enorm stöd återfinns svensk fotboll någonstans på 50:e plats på världsrankingen. Är man idrottsligt framgångsrik då? Tveksamt. Ändå, det rullar på och publiken kommer. Något annat än framgång lockar publikmassorna – och media.
Omgivningens betraktande
Judo är en av världens mest spridda idrotter och finns i de flesta länder med miljontals utövare. Här producerar Sverige någorlunda regelbundet idrottare som presterar i världsklass. Men, ekonomiskt och resursmässigt lever de här utövarna närmast svältgränsen. Framgångar ignoreras oftast i media.
För att bli än mer förvirrad noterar jag att några idrotter som existerar enbart i en handfull länder i Europa regelbundet utropar världsklass så snart man vinner en turnering. Som innebandy, bandy och orientering.
Missförstå mig inte. Jag är engagerad i de idrotterna men jämfört med fotboll och judo är det svårt att hitta någon slags logik i hur ”man” ser på idrott.
Är det bara publiktillströmning som fångar medias intresse?
Mycket får mer...
Vad betyder det att våra främsta fäktare, seglare, kanotister, jiu jitsu-utövare, längdskidåkare, utförsåkare, brottare, boxare, dansare, friidrottare (ibland) med flera lyckas och tar både OS som EM- och VM-medaljer men efter en kort exponering glöms de bort. Inte alla, men tillräckligt många.
Ekonomiskt stöd är inte att tänka på för åtskilliga. De får klara sig mestadels själva. Jämfört med fokuset på fotbollens utövare där varenda stukad vrist följs veckovis.
Är det bara jag som tycker detta är förvirrande? Och i sin tur, vilka idrotter ska egentligen få finnas?
Frågan är medvetet provocerande. RF har 71 medlemsförbund som får statligt och kommunalt stöd och har förtur till anläggningar mm. Däremot har de ”nya” idrotterna som attraherar barn och unga betydligt mindre möjligheter till stöd i olika former och blir utlämnade att hitta stödformer själva.
Absolut ingen rättvisa
Nej, det finns ingen plattform för en form av ”fair-play” i rättvist stöd och objektiv uppmärksamhet från media. Förresten – har vi idag någon ”fri media” som ser idrottsliga prestationerna för vad de är och hyllar framgångar, belyser vardagen utan att styras av publikt intresse och pengar?
Likaså har dagens beslutsfattare inom stat, kommuner, eller chefer och tjänstemän fullkomligt snöat in på att det är bara handlar om barn och ungdomars hälsa.
”Elitidrott” är väl det fulaste ord de känner till. Av dessa kan vi inte förvänta oss en öppen,trovärdig och seriöst engagerad diskussion om vad vi vill med vår idrott i Sverige.
Mina frågor kvarstår – lika förvirrande som jag inledde den… Vilka idrotter ska få finnas, vem ska få samhällsstöd och medial uppmärksamhet och varför.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.


























































