Många har åsikter, men få vågar

Samtidigt går idrotten mer och mer isär. Dels minskar antalet klubbar som har verksamhet, dels blir stora klubbar alltmer företagsliknande – framförallt inom de stora lagidrotterna.
Mindre idrotter och liten klubb är ingen särskild lyckad framtidskombo.
Varför kommenterar inte fler på RF?
I min förra krönika föreslog jag på fullaste allvar att göra fyra stora underavdelningar under RF med företagsliknande elitverksamhet i en avdelning, motion, barn och ungdom respektive tävlingsinriktad klubbverksamhet i var sin avdelning.
Jag fick massor av positiva reaktioner, dels genom kommentarsfältet i IA men framförallt via mail och kommentarer från kollegor inom idrotten.
Jag fick faktiskt inte en enda negativ reaktion.
Däremot är det som alltid fullkomligt tyst från den samlande kraft som ska hålla ihop idrotten – RF. Kanske har ingen där läst, ingen vill ta i ämnet, ämnet får vänta tills en eventuell motion väcks nästa år av något medlemsförbunds valde representant – eller, som vanligt får förslag som detta sakteliga dö i den vanliga tystnaden.
Dessa stackare tjänstemän
Personligen hyser jag respekt och vänskap gentemot många av de tjänstemän som har sin dagliga gärning inom RF-familjen. Liksom oss andra gnetar de på med sina åtaganden och har att utföra vad valda ombud gemensamt beslutat.
Det kallas demokrati och sker enligt de former man en gång bestämt. Här går inget fort – oavsett krisläge.
Själv håller jag på att nå den ålder då man inser att det går att se en bortre horisont. Samtidigt känns det märkligt att den idrottsrörelse jag själv verkat i under ett helt liv mer eller mindre vänder huvudorganisationen ryggen – eftersom det händer så lite.
Ute i vardagen gnetar idrottens eldsjälar vidare med dagliga utmaningar för att få den egna verksamheten att åtminstone rulla på.
Över tiden blir de geografiska vita fläckarna där ingen eller en tynande idrott finns allt fler. Huvudorganisationen vänder papper, har möten, följer slaviskt fördelning av statliga och kommunala medel – utifrån alla möjliga värdeområden som styr dessa tilldelningar.
Öppna upp!
Vad var det nu jag vill diskutera?
Jovisst, vitalisering av vår idrottsrörelse, anpassning och omorganisation av hur idrotten idag ser ut, mötesplatser där vi inte bara håller med utan ifrågasätter rörelsens riktning, diskuterar vad idrotten egentligen borde göra.
Idag är ju själva idrottsutövandet den minsta punkten på dagordningen. Ska jag ägna min tid åt att skriva krönikor för den som borde läsa men inte orkar eftersom det kräver ett annat tänk?
Kaptenen på fartyget Titanic var övertygad om att skeppet inte kunde sjunka och reagerade inte förrän det var försent. Har vi råd och tid med det när det gäller vår idrott?
För den som orkar finns det fakta där det tydligt går att läsa trender och tendenser om vart vårt fartyg är på väg. Är det bara jag och några som håller med i det tysta som tycker att vi inte ska säga hur vi upplever detta?
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen
























































Skriv kommentar