Många talanger saknar stöd

Tvärtom är majoriteten av både den förra och nuvarande regering, politiker i allmänhet, chefer inom stat och kommun ned i tjänstemannaleden direkt negativa/ fientliga till att stödja de unga talanger som kämpar för att nå sina drömmars mål.
Tänk efter du också
För att inte vara helt orättvis ska jag ändå lyfta fram undantag i form av få kommuner som bidrar med stipendier och personliga lösningar till en handfull idrottare som finns i deras område. Men, de är lätt räknade.
Merparten av Sveriges beslutsfattare måste ha deltagit i något slags kollektivt tältmöte där mantrat kom att bli "inte vårt ansvar".
Hur kan jag påstå detta så generellt?
Jag uppmanar dig som läser detta att omedelbart börja läsa nämndprotokoll, uttalanden av ansvariga, riktade medel som styr statliga och kommunalt stöd till RF, distriktsförbund och föreningar. Entydigt återkommer styrtext innehållande "barn och ungdom, integration, jämställdhet och liknande samhällsfrågor.
Besviken och arg
Varje tillfälle då frågan om stöd till lokal och central elitverksamhet kommer upp kommer svaret nästintill reflexmässigt "inte vårt uppdrag".
Själv är jag intill ursinne skitförbannad på detta stupida och hjärntvättade svar. Resultatet är att regeringens tidigare elitstöd till RF inte längre finns.
Det får till följd att specialidrottsförbunden saknar ekonomi att stötta sina landslag, tränare och aktiva på den nivå som behövs. Sveriges klubbars antal minskar förfärande fart. Allt färre idrottare får hjälp av sitt förbund och klubb.
Återstår gör mamma och pappa - om de har möjlighet. Samtidigt pågår sport som underhållning oavbrutet i media, TV, radio och på arenor. En smal grupp av idrottare som ändå tagit sig hela vägen fram får möjlighet att visa upp sig.
Allt färre orkar
Sveriges Olympiska kommitt'e har upprepat konstaterat att det blir allt färre talanger som når olympisk nivå. Inget konstigt alls när grunden för att tusentals unga talanger ska vilja och orka att lägga tio år av sitt liv för att närmast chansa på att lyckas.
Tror du mig inte? Ok, svara då inte bara lättvindigt genom annan åsikt som svar till mig. Lyft dig ur tyckarfotöljen, ta kontakt med merparten av våra specialidrottsförbund, tränare och ledare i landslag, klubbledare och gärna några av de ca 50 000 elitaktiva.
Du kommer att bli förskräckt när du inser att deras livsvillkor och vardag är helt oacceptabla i relation till det mediala intresset och uppmärksamhet från politiker - som gärna visar upp sig vid hemkomsten från det mästerskap där idrottaren vunnit medaljer och där får blommor samtidigt som man gärna fotograferas tillsammans med den tillfällige hjälten.
Visst finns det pengar
Finns det inga pengar som kan styras till idrottarna, frågar man sig.Självklart finns det pengar. Det har aldrig funnits så mycket pengar i vårt land som idag.
Men, som många andra områden går inte pengarna till dem som behöver dem. Enligt sammanräknade uppgifter uppgår den totala volymen intäkter från samtliga idrottsarrangemang, stora som små i Sverige till ca 120 miljarder!!!
Skatteintäkterna från dessa tillför statskassan uppemot 30-40 miljarder i skatt och moms. Men hur mycket återkommer som stöd för att tillförsäkra att idrotten kan "investera" och stödja fortsatt stöd till idrotten? Väldigt lite!
De andra då...
Svenska Spel delar ut 1 miljard till två idrotter (hockey och fotboll) varje år från intäkter av spel. Allt sker på offentliga arenor, i ett omgivande samhälle som på olika sätt bidrar till dessa intäkter. För mig är det obegripligt att pengarna oavkortat går till de som redan har medan de som inte har inget får.
Är det så här vårt samhälle ska utvecklas? Ren och skär kapitalism där de fattiga ska hållas kort. Tar de sig upp kanske de kan få en skärv, kanske...
I min värld är det ännu värre. Idrotten som bred folkrörelse saknar framtid. Sakta håller den på att tyna bort medan allt fler kommersiella intressenter tar över och gör pengar på allt mer professionella områden. Adjö till den idrottsrörelse vi en gång hade.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































