Ett mandat som är få förunnat
AIK fotboll hade 924 medlemmar på sitt årsmöte. Det är förmodligen, utan att ha kollat, fler än de partier som är representerade i huvudstadens fullmäktige fick ihop tillsammans. Det är imponerande och glädjande.
Sen är det 5 procent av medlemmarna i föreningen men det är ändå en siffra som spöar det mesta de senaste åren. Den nyvalda styrelsen där många i den gamla inklusive ordförande inte fick förnyat förtroende har ett mandat som är få förunnat.
Klubbens möjligheter är stora
Det har varit ett turbulent år för AIK. Rekordresultat, bästa ekonomin någonsin samtidigt som man valde att avskeda vd:n som får ses som den som förtjänar cred för resultat och bortstädade konstiga affärer som kostat tidigare år.
AIK med 20 000 medlemmar är andra eller tredje största förening i svensk idrott, fullt jämförbart med ett riksdagsparti trots att man är en av fyra fotbollsklubbar i Allsvenskan i huvudstadsområdet.
Jag har följt föreningens ekonomi under flera år då jag sett det som viktigt att AIK når sin fulla ekonomiska potential och därigenom kan bli en av tre-fyra allsvenska klubbar i ett kluster på +200 miljoner i omsättning som kan springa före och ge Sverige högre ranking, alltså tillgång till mer Europapengar samtidigt som man varje år kan konkurrera om SM-guld. Det är en bit kvar men förutsättningarna har aldrig varit bättre.
Lyssna på forskarna!
Jag känner ingen i vare sig den gamla eller den nya styrelsen men det vore onekligen kul att få en timme med den nya ordförande och få höra hans tankar om framtiden.
Hans bakgrund gör att han nog funderar en stund på om man inte borde lyssna på forskarna och expertisen, låta en kommersiell organisation bygga elitverksamheten medan en ideell tar hand om bredden. Det skulle innebära att gå bort ifrån Bystedts idé om gemensam organisation.
Som enda noterade bolag inom elitidrotten bör AIK följa aktiebolagslagen och börskontraktet förutom att ha tydliga kommersiella mål för den kommersiella verksamheten för att den vägen skapa resurser för de sportsliga framgångarna.
Bra gjort av Strand
Att en enskild medlem i AIK som Simon Strand kan mobilisera 600 medlemmar och majoritet på ett årsmöte där hans förslag på ny styrelse går igenom är en prestation på hög nivå.
Jag kan inte påminna mig om något liknande i svensk idrott någonsin. Men att man tredubblar antalet medlemmar på ett årsmöte talar sitt tydliga språk om missnöje med det som varit. Ingen kan ifrågasätta att Simon är AIK-are i hjärtat och han agerar inte för egen vinning någonstans.
Trots att jag inte håller på AIK (jag är inte så intresserad av svensk fotboll men är född i Jämtland så sedan två år håller jag på det laget, annars är det så trist att mitt lag är Arsenal och det är inte kul i år) ser jag det som viktigt att de blir framgångsrika. Vi behöver tre-fem lag på nivå för att lyfta Allsvenskan och AIK är definitivt ett av dem. I en period när IFK Göteborg bara levererar sämre ekonomi och sämre sportsligt har vi bara MFF, DIF och Elfsborg samt möjligtvis Häcken med Gothia Cup och helt oförutsägbara ÖFK.
Var fascinerande att se hur hundratals medlemmar som en råtrist måndagskväll med kvalificerat väderelände tar sig till lokalen för årsmötet för att göra det de tror är bäst för föreningen.
Det gläder mig.
Mest lästa just nu
Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.
I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar