Nu bestäms bidragen till framtidens idrott

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Den senaste tiden har tidningarna svämmat över av kritik gällande bidrag till föreningar, organisationer inom civilsamhället. Politiker från finansministern och nedåt till otaliga ledarskribenter har haft åsikten att bidrag måste användas till rätt saker och effektivt. Framförallt inte till åsikter som saknar stöd i demokratin.

6 månader till valet. De oförutsägbara frågorna kommer att dominera valdebatten och skall idrotten vinna så måste man vara mer snabbfotad än en gepard och kunna agera på den fråga som toppar på någon timme, skriver Dan Persson. Foto: TT

 

 

 

Det här är positivt för idrotten eftersom man är bäst på att använda skattebidragen effektivt och då man dessutom har en hög grad av självfinansiering.

Hög grad självfinansiering

Det är bra för Sverige då Folkbildningsrådets miljarder används till organiserade bedrägerier, lokala bidrag används som stöd av extremister, MUCF skickar pengar till islamister och SST (myndigheten för stöd till trossamfund) också stödjer antidemokrater. 

Kulturpengar går i första hand åt att avlöna kulturarbetare då det saknas kulturkonsumenter och kultursektorn är för fina för ideellt arbete av den typen där vi har 600 000 individer som arbetar ideellt inom idrotten. 

Det är alltså enkelt för idrotten att visa sig bäst i klassen. 

Och hög effektivitet

Idrotten använder med ett undantag skattepengar mycket effektivt, levererar stora mängden skatteintäkter till samhället (7 kronor per krona i stöd) och levererar en omfattande samhällsnytta. Undantaget är att det centrala stödet till förbund i för stor utsträckning går till små förbund med mycket liten verksamhet. Men, det är enda undantaget. 

Den här debatten har precis börjat, den lär accentuera och det normala är att om man inte är snabbfotat, kliver in och tar debatten och är skicklig på opinionsbildning så förlorar man även om man är bäst. 

Min bedömning är att RF och de stora förbunden bör ändra valstrategi. Den här frågan kommer att växa och nu gäller det att få 70 ledarskribenter och de ca 50 personer i toppen i våra partier som tillsammans bestämmer i vårt land att få rätt bild av idrotten som största aktör inom civilsamhället. 

Att sedan kulturen får fem gånger så mycket för halva leveransen är bara ett trist bevis på kompetensnivån inom opinionsbildningen.

Bakvänt hos partierna

Den goda nyheten är att den här matchen går att vinna. 

Av rent taktiska skäl bör man undvika att nämna att de som är sämst i klassen är de politiska partierna. De har dubblat sina bidrag under samma period som de har gjort sig av med 90 procent av sina medlemmar. Nu kanske de inte ser sig som folkrörelser längre utan som statliga myndigheter och då behöver de inte bli upprörda. Några krav på effektivitet för myndigheter har vi inte haft sedan 70-talet.

Idrotten växer i antal anställda, ökar sina inbetalningar till samhället i skatter och tar hand om våra barn och ungdomar. Man är bäst på integration vilket tyvärr beror på att alla andra är så dåliga, men bäst är man.

Här är flera fördelar

Nyttan på området ungdomar som klarar skolan, barn som slipper barnfetma och vuxna som inte belastar sjuk och äldrevård är omfattande även om den aldrig mätts. Min bedömning är +50 miljarder per år utöver de ca 35 miljarder man levererar i skatter. Den har dock aldrig mätts på ett bra sätt, vilket borde göras omgående.

Den politiska diskursen är helt oförutsägbar och varken politiker eller idrotten gillar att bidragen till civilsamhället hamnar högt upp på listan. Men det är som det är och när nu idrotten ligger i vinnarhålet är det bara att anpassa sig köra ned huvudet och ösa. Att försöka få ut sina egna frågor just nu är helt omöjligt så det skall man inte ens försöka. Så blir det förmodligen hela valdebatten. 

Det är 6 månader till valet. De oförutsägbara frågorna kommer att dominera valdebatten och skall idrotten vinna så måste man vara mer snabbfotad än en gepard och kunna agera på den fråga som toppar på någon timme. Annars blir man osynliggjord.

De saktmodiga skola besitta jorden var en korrekt bedömning för ett samhälle före internet.

Dan Persson

Genmäle

Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor ger pengar till organisationer som lever upp till demokratiska värderingar

I en krönika i Idrottens Affärer 24 mars 2018 vill Dan Persson påminna idrottsrörelsen om att de inför stundande valår behöver ändra sin strategi för att göra idrotten, som största aktör inom civilsamhället, betydligt mer synlig än vad den är idag. Persson lyfter en rad fördelar som idrottsrörelsen har, till exempel hälsovinsterna för samhället och nyttan för integrationen. Dessutom används skattemedlen på ett effektivt sätt och den har en hög grad av självfinansiering. Gott så.

Tyvärr debatterar Persson på bekostnad av andra instanser som stödjer unga och civilsamhället, bland annat Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF). MUCF vill vara tydliga med att vi ger bidrag till organisationer som lever upp till demokratiska värderingar och som uppfyller det regelverk som styr bidragen som finns för föreningar. Inga pengar ska gå till extremister eller odemokratiska organisationer.

Vi tycker precis som Dan Persson att idrottsrörelsen spelar en stor och viktig roll för barn och unga i Sverige idag. Vi ser och skattar dess insatser i frågor om bland annat hälsa och integration mycket högt. Därför är det extra tråkigt när Dan Persson väljer att diskutera på ett osakligt sätt och misskreditera andra som faktiskt spelar på samma planhalva som han själv.

Låt oss istället lyfta civilsamhällets insatser tillsammans.

Lena Nyberg

Generaldirektör, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen