Här är vinnarna när nya spelbolag gör entré

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

När Unibet den 28:e juni tillkännagav det nya stora avtalet med Elitfotbollen innebar det ytterligare ett steg mot hur den omreglerade spelmarknaden kommer att påverka idrotten.

Sarah Sjöström och Charlotte Kalla utgör elitdivisionen inom svensk idrottssponsring. Många nya spelbolag söker avtal med de stjärnorna när den nya spelreformen träder i kraft.

För två år sedan skrev SHL ett avtal med NordicBet trots att det enligt svensk lag inte var tillåtet. SHL grundade sitt beslut på att det var tillåtet enligt EU-lag. Svenska Spels vilja att möta hockeyns idé om nivåer var även då orsaken.

Färre spelar mer

Det vi då vet om spelmarknaden är följande:

Antalet svenskar som spelar ökar inte. Tvärtom så minskade de i Spelmyndighetens rapport från 2017.

De som spelar ökar sitt spelande men inte mer än att det går att hänföra till ökad konsumtion inom övriga delar av upplevelseindustrin.

I poolspelen är V75 är mycket starka och det är fruktansvärt dyrt för nya aktörer att ta upp den kampen.

Kostnaden för att med reklam bygga en kundbas är mycket hög. 3-5000 kronor i anskaffningskostnad per kund.

Marknaden är mogen. Dvs den churn (kunder man förlorar) bolagen har är stor och hela marknadsföringskostnaden går i praktiken åt till att ha lika många kunder när året slutar som när året började.

50-70 nya aktörer

Utöver de befintliga redan idag legala aktörerna med Svenska Spel, ATG, Bingolotto, Folkspel, Kombispel, Postkod och några till så räknar myndigheterna med 50-70 tillkommande aktörer som ansöker om spellicens. 

Den logiska slutsatsen är att vi får en omfattande konsolidering under de kommande åren. IT-system, Compliance, over-head och reklam kräver marknadsandelar för att ge lönsamhet. I synnerhet när vi har en skatt på 18 procent på spelnettot.

För den kommersiella idrotten såväl som de stora ideella förbunden är det här goda nyheter. 

Sponsring av idrott från spelbolag med licens kommer att växa dramatiskt under de kommande åren.

Det här söker spelbolagen

Vi har fler aktörer som söker rättigheter än vad vi har rättigheter. Fotbollen och Ishockeyn är redan upptagna. 

Det spelbolagen efterfrågar är:

Stora medlems/kund/supporterdatabaser.

IT-struktur.

Egna media/kanaler med räckvidd.

Stor närvaro på sociala medier med många följare.

Förmågan att ge sponsorn värdet av den emotionella relationen som medlemmar/kunder/supportrar har till klubben, ligan, förbundet.

Tillkommande fördel är en idrott som det spelas på redan idag. 

Spelbolagen kommer att vilja ha CSR och ungdomsverksamhet som del av avtalet.

För att få ett sponsoravtal måste man också kunna påvisa att man har kompetens och personal för att leverera sin del av omfattande åtaganden. Räkna med att 30-50 procent av sponsorintäkter kommer att gå till att fullfölja åtaganden.

Kräver mycket av förbund och föreningar

Det här handlar inte om välgörenhet, några frispel kommer inte att utdelas. Bolagen har som enda uppgift att berika sina ägare. Det är inget konstigt det är samma för i princip alla företag. Sen måste man ha nöjda kunder över tid för att nå dit. De kommer bara sponsra om de bedömer det lönsamt.

Tre-fem sporter och tre-fem förbund kan nog finna lönsamma partners den här vägen.

Sen är det ingen enkel resa. Vi kommer inte kunna lita på att Spelmyndigheten har gjort tillräckligt kvalitativa undersökningar av bolagens ägare, ledning, styrelse, IT-system som även omfattar den värdegrund som vi behöver inom idrotten.

Varje miljon till idrotten skall motiveras med att samma utfall hade kostat 1,2 med traditionell marknadsföring. Traditionella såväl som nya medie- och IT-aktörer kommer skickligt att marknadsföra sina lösningar mot spelbolagen i direkt konkurrens med idrottsaktörerna.

Utveckling av nya spelformer i spelbolagen minskar idrottens attraktivitet. Här vet vi bara att massor kommer att hända men vi vet inte vad.

Gärna bli en "god samhällsmedborgare"

CSR, dvs sponsring av projekt med samhällsnytta för att framstå som en ”god” samhällsmedborgare kommer att växa. Införande av licenssystemet innebär att de som nu får licens behöver skapa bilden av sig själv som moraliskt framstående. I flera fall är det en ganska lång resa. 

Sen är den svenska marknaden för sporträttigheter liten. Där finns ett tiotal individer som Charlotte Kalla, Sarah Sjöström, ett tiotal före detta stjärnor, Två divisioner fotboll, två Ishockey, Basketligan herr, Damfotboll, Basket dam, Handboll herr, Speedway, Innebandyn samt ett tiotal event med idrottsinriktning. Lägg på fem större förbund med +200 000 medlemmar och vi når inte en summa som motsvarar det förväntade antalet licensinnehavare. I synnerhet med tanke på att av +50 licensinnehavare kommer max 30 att ha sportspel som del av verksamheten.

Som vanligt blir merparten av idrotterna utan pengar. Små idrotter med få utövare och inga åskådare att tala om är fullständigt ointressanta. De är å andra sidan helt ideella och har inte samma behov av intäkter som de stora och de kommersiella. 

Det blir en spännande resa.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen