Stresstest av svenska idrottsmodellen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Pulsådern inom svensk idrott testas på allvar till följd av åtgärderna som kan kopplas till Covid-19. Fokus har hamnat på publika idrotter och stora evenemang såsom SHL-slutspelet, fotbollsallsvenska starten, Världscupstävlingar och SM-finalen i bandy. Händelser som omsätter mycket och där man lätt kan förstå de ekonomiska konsekvenserna. 

 Men problem kommer att uppstå i iden del av idrotten som består av massor med lopp, cuper och tävlingar som skapar förutsättningar för det lilla. 

Många arrangemang  måste nu ställas in eller skjutas på framtiden. Det är de många aktiviteterna som skapar förutsättningar för idrotter på lokal och regional nivå. Här får barn och ungdomsidrotten sin ekonomiska grund från de förhållandevis små medlen för att kunna ha kanslipersonal eller tränare, för att ta emot nyanlända utan att de behöver betala aktivitetsavgifter och för att kunna betala kostnader för hallhyror och hyror av anläggningar. Kostnader som i många fall har höjts under senare år.

Slår hårt mot breddidrotten

De ekonomiska konsekvenserna för mindre aktörerna kommer få effekter de kommande åren. Om en inställd cup behåller anmälningsavgifter men låter lagen delta nästa år så innebär detta att omsättningen nästa år påverkas även möjligheten till ekonomisk återhämtning. Tävlingar inom t ex löpning som skjuts fram till i höst kommer trängas i en redan full kalender av löplopp, vilket innebär att antalet starter på helårsbasis minskar.

De ekonomiska förutsättningarna för enskilda aktörer att agera och anpassa sig är i många fall fler för stora aktörerna, med större bredd av handlingsalternativ än för mindre aktörer. 

Samtidigt är det de mindre aktörerna som utgör volymen i idrotten. De är här barn och ungdomsidrott, likväl som motionsidrott finns. Det är i basen av vår idrottsmodell som påverkar framtiden och skapar morgondagens aktiva svenskar och de som blir morgondagens elit.

Både idrottssverige och kultursverige, likväl som flertalet näringslivssektorer, vill få finansiellt stöd. Här är det lätt att falla för de stora siffrornas lag. Men vi måste fråga oss om det är där stödet gör bäst nytta. Vilka är brickorna och byggstenarna i vår idrottsrörelse som skapar robusthet?

Kan bli positivt

Kriser kan också vara positiva för förändring. Mindre resurser kan både generera nya idéer och påkalla behov att förändras. Förändringar som inte är möjliga när allt är som vanligt. Den nu förestående recessionen inom idrotten kan rätt hanterat skapa bättre förutsättningarna för att ta sig an många av de utmaningarna som idrottsrörelsen har? Har idrotten den förmågan?

Basen på idrottspyramiden kan komma att rämna. Basen på en pyramid som så fint sagts i strategierna ska vara en rektangel. Men som i all tydlighet inte är det när pengar fördelas. Jag är osäker om det finns en förståelse för hur basen i många fall ser ut och var riskerna finns

Det är lätt att se att kompensationspengar inte kommer möta alla förlorade intäkter eller uppkomna kostnader. Detta kommer leda till många behov av prioriteringar. Prioriteringar som kommer påverka hur idrott kan och kommer kunna bedrivas i framtiden. Bygger vi ett modernt och robustare idrottshus eller blir det många små stenhögar med svaga fundament som liknar pyramider.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen