Politikerna har fastnat i ett juridiskt dilemma

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Idrottsrörelsens ovisshet är betydande både på kort och långsikt. Alla idrotter vill visa och tydliggöra att man klarar av att ta ansvar. Men politikerna har fastnat i ett juridiskt dilemma eftersom man tillämpar en lag som är till för folksamlingar såsom demonstrationer på idrotten. 

Politikerna har mycket att fundera på. I synnerhet när äldre lagar inte är applicerbara på dagens villkor.

En lag som är illa lämpad för idrotts- och evenemangsverksamhet. Försök att lätta på lagen och göra undantag från dess första paragraf mötte dessutom kritik från flera tunga remissinsatser.

I förra veckan förändrades möjligheterna nästan dagligen. Först trodde arenaidrotter på möjligheten att välkomna 30-40 procent av publikkapaciteten, vilket blev 500 med FHMs besked och sedan 50 personer med polisens besked. 

Inte ens 1 oktober...

Från att flera av lagidrotterna flyttade seriestart till första helgen i oktober för att välkomna publik är det nu högst osäkert om detta är möjligt. 

För deltagaridrotter som skidor, skidskytte, orientering och löpning blev regeringens förslag att bara se till idrotter med numrerade sittplatser ett mycket negativt besked för att tillåta tävlingar i närtid. 

För längdskidor är Vinterstudion med skidpremiären i Bruksvallarna inte långt borta. Inte heller Skidskyttets världscupstart i Östersund i början av december lär vara möjlig att genomföra utifrån gällande regler med publik. 

Om de överhuvudtaget går att genomföra enligt ordningslagen. 

Allt fler idrotter drabbas

Den kortsiktiga ovissheten blir långsiktig, eftersom allt fler idrotter drabbas från utebliven publik och uteblivna tävlingar. RF har förvisso säkerställt att regeringen vill tillsätta ytterligare ett stödpaket på 1 miljard till idrotten för uteblivna intäkter under tredje och fjärde kvartalet. 

Dessa pengar täcker vissa förluster, men skadorna för idrotten är större. 

Hur stora är svårt att säga, eftersom ingen har överblick och skadorna finns både inom elit och bredd, samt lokalt och centralt. Vissa skador kommer läka medan andra är irreversibla i sin karaktär.

De som troligen har bäst överblick på effekterna är aktörer med betydande ekonomisk aktivitet såsom de högre serierna i de stora lagidrotterna och motionsarrangörerna, även om dessa har lagt mycket tid åt att krishantera under coronaperioden. 

Framtiden allt mer oviss

Men de aktörerna har tvingats vara aktiva och löpande arbetat igenom olika scenarier för framtiden, eftersom de också har tydliga leveranskrav från sponsorer och medier. 

Ovissheten gör att alla aktörer i dag har svårt att planera för framtiden. Naturligtvis kan inte pandemiutvecklingen helt förutses, men avsaknaden av nationell återstartsstrategi från regeringen och frånvaron av myndigheter som aktivt visar på acceptabla tillvägagångssätt på kort- och långsikt är skadligt för idrotten. 

Vi kommer inte få en normal idrottsverksamhet under hösten 2020. Frågan är hur den blir 2021 och 2022. Idrottsföreningar, arrangörer och förbund behöver få indikationer på vad som är möjligt att göra nu och imorgon.

Men vem kan och vågar lämna dessa besked? 

Staffan Movin

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna  intreset skruvas upp hela tiden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen