De är nu vi laddar för framtiden

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att se vart idrottsrörelsen kommer befinna sig om 1 år, 5 år eller 10 år kan vi sia om, vi kan inte veta säkert men denna period av pandemi har lärt oss något. Trots att många har drabbats hårt kommer också denna tid att förhoppningsvis ha lett till något positivt när vi så småningom kan se i backspegeln.

De åtgärder som påverkat idrottsrörelsen mest är regeringens beslut kring allmänna sammankomster och offentliga tillställningar samt Folkhälsomyndighetens allmänna råd.

Idrottsrörelsen slog fast att det viktigaste var att hjälpa till att minska smittspridningen men att också ställa om träning och senare även tävling på ett sådant sätt som möjliggjorde för människor att komma i rörelse men på ett smittsäkert sätt. 

Vi har sett fantastiska exempel på att idrottsrörelsen verkligen tänkt kreativt och varit lösningsorienterade och samtidigt tagit ett stort ansvar. Idrotten har dock fått ta stora konsekvenser, både idrottsligt och ekonomiskt. 

Höjda avgifter

Som i de flesta kriser ser vi tyvärr att de svaga i samhället drabbas ännu hårdare. Runt om i landet väcks en oro över att de förändrade förutsättningarna leder till att man tex tvingas höja avgifter och att man då kommer ställa de som kanske mest behöver sin idrott utanför. 

Det finns också en oro över att kommunernas dåliga ekonomi kommer göra att man prioriterar ned idrott.

Politiker lyfter ofta vår samhällsnytta och hur vi bidrar till minskad ohälsa. Politiker, över blockgränserna, är överens om att idrotten bör ha ett gott ekonomiskt stöd, det har visat sig under corona men vi behöver rätt förutsättningar och politiker som tror och vågar satsa även på långsiktiga investeringar. 

Därför kommer vi föra fram till regeringen att vi behöver ett utökat stöd under 2021 och 2022.

Inte bara en rolig fritidsaktivitet

Vi som är engagerade inom idrotten vet att de mervärden idrotten bidrar med för samhället omfattar så mycket mer än en rolig fritidsaktivitet. Ofta är idrottsföreningen motorn och det sammanhållande kittet i mindre samhällen och bostadsområden. 

Eftersom nästan alla barn någon gång under sin uppväxt är med i en eller flera idrottsföreningar har idrottsledare och idrottsrörelsen som helhet en viktig roll för att skapa gemenskap och framtidstro i samhällets alla delar. 

Föreningsidrotten blir allt viktigare i en tid med omfattande utanförskap, segregation och ekonomisk utsatthet. Att kunna ägna sig åt sitt intresse, att träffa sina kompisar i föreningen är både en plats för trygghet och personlig utveckling i ett meningsfullt sammanhang som stärker hälsan. Inte minst för barn och ungdomar från familjer som har tuffa sociala och ekonomiska förhållanden. 

En stark urbanisering har pågått under lång tid. En konsekvens är att skatteunderlaget har urholkats och ekonomin är ansträngd. Det ekonomiska läget kommer att försämras ytterligare för många kommuner de kommande åren. Inte minst i ljuset av coronapandemin. 

Att planera i en osäker framtid är svårt. Men utan sannolika bedömningar och en tydlig idé om vart vi vill är vi sämre rustade att möta den utveckling som kommer. Därför behöver idrottsrörelsen precis som övriga samhället försöka se runt hörnet till framtiden och förbereda sig. Vi genomför därför ett scenarioarbete där vi tittar på idrottsrörelsen med blicken mot 2021 och 2022. 

Fakta skapar starka argument

Vi återkommer till regeringen med förslag på hur idrottsrörelsen behöver stöd under kommande år. För oss är det viktigt att vi har väl underbyggda fakta och idrottsrörelsen kommer behöva ett utökat generellt stöd framöver. 

Så som det ser ut nu och troligen även en bit in under 2021 så är det inte troligt att ett ökat stöd till idrotten blir noll kronor. Vårt mål är att idrottsrörelsen ska gå stärkt ur coronakrisen och att vi ska fortsätta vara en stark kraft i hela Sverige. Idrotten behövs i en nystart för Sverige. Då måste politiken ge oss långsiktiga förutsättningar för att klara detta.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.