Aldrig har idrottens betydelse blivit så bevisad

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att ha tålamod innebär inte att vara passiv utan snarare uthållig och försöka påverka till det bättre. Men visst ställer det extra krav på oss i denna pandemi att vara uthålliga och att ta det där extra ansvaret. Det är så många runt om i idrotts-Sverige som verkligen visat på ledarskap och tagit ansvar. 

Under fredagen var vi många som gladdes åt regeringens och Folkhälsomyndighetens besked att det införs lättnader av de allmänna råd som gäller för idrotten. 

Tre av de fem allmänna råd som gäller idrott idag lyfts bort från och med den 14 juni, vilket öppnar för tävling och matcher för seniorer oavsett nivå.

Så många vi är som längtat. En del för att tävla själva och andra för att följa som åskådare och supporter. De stora motionsloppen kommer få vänta ett tag till. Även om vi inte kan vara fysiskt på plats som åskådare kommer vi nu i alla fall få ta del av elitidrott, om än på annat sätt. 

Riksidrottsförbundet och Folkhälsomyndigheten har haft en nära dialog och den fortsätter. Det har varit hårt arbete och jag är övertygad om att vi inom idrotten kan hantera det förtroende som getts oss och jag ser fram emot att återigen kunna följa tävlingsidrotten. 

Konsten atthitta en lösning

Det har handlat om att finna en lösning som både tillfredsställer Folkhälsomyndigheten och hela den samlade idrottsrörelsen. 

Precis som idrottsministern sa betyder idrott väldigt mycket för många, inte minst i tider av kris. Jag vet hur svårt många av de olika idrotterna har haft det under den här perioden och det är ett mycket glädjande besked för senioridrotten idag som nu kan börja se ljusare på framtiden. 

I arbetet med att fördela regeringens krispaket på 500 miljoner krav har drygt 4000 föreningar och förbund sökt stöd på grund av coronakrisen för närmare 1,3 miljarder kronor. 

Krävs mera anpassningar

Det blir ingen lätt uppgift att fördela pengarna och vi vet att ingen kommer bli fullt ut kompenserad. Även om delar av råd och rekommendationer över tid kan komma att ändras ytterligare är det sannolikt att anpassningar kommer att krävas av idrotten även långt efter sista juni. 

Därför kommer idrottsrörelsen att ha omfattande negativa ekonomiska effekter under sommaren och hösten och idrotten kommer behöva ytterligare stöd från regeringen. 

Jag är tacksam över alla de kloka inspel och synpunkter vilket gör att vi kan gå med enad röst till politiken. Vi återkommer i denna fråga innan sommaren.

När vi alla bidrar till att ställa om och när vi tar ansvar visar vi hur mycket vi betyder för Sverige. Tack till alla er som varje dag gör Sverige starkare. Tack för er uthållighet och ert tålamod. 

Björn Eriksson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

En majoritet av idrottens specialförbund röstade mot riksidrottsstyrelsen vid Riksstämman i Göteborg på lördagsförmiddagen. Därmed kvarstår taket det ekonomiska stödet på tio procent. Förbunden gick emot Riksidrottsstyrelsens förslag till höjning.Riksidrottsförbundet fördelar varje år cirka 1,8 miljarder kronor, i statliga anslag, till specialidrottsförbund, idrottsföreningar och RF-SISU distrikt. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.