Aldrig har idrottens betydelse blivit så bevisad
Att ha tålamod innebär inte att vara passiv utan snarare uthållig och försöka påverka till det bättre. Men visst ställer det extra krav på oss i denna pandemi att vara uthålliga och att ta det där extra ansvaret. Det är så många runt om i idrotts-Sverige som verkligen visat på ledarskap och tagit ansvar.

Under fredagen var vi många som gladdes åt regeringens och Folkhälsomyndighetens besked att det införs lättnader av de allmänna råd som gäller för idrotten.
Tre av de fem allmänna råd som gäller idrott idag lyfts bort från och med den 14 juni, vilket öppnar för tävling och matcher för seniorer oavsett nivå.
Så många vi är som längtat. En del för att tävla själva och andra för att följa som åskådare och supporter. De stora motionsloppen kommer få vänta ett tag till. Även om vi inte kan vara fysiskt på plats som åskådare kommer vi nu i alla fall få ta del av elitidrott, om än på annat sätt.
Riksidrottsförbundet och Folkhälsomyndigheten har haft en nära dialog och den fortsätter. Det har varit hårt arbete och jag är övertygad om att vi inom idrotten kan hantera det förtroende som getts oss och jag ser fram emot att återigen kunna följa tävlingsidrotten.
Konsten atthitta en lösning
Det har handlat om att finna en lösning som både tillfredsställer Folkhälsomyndigheten och hela den samlade idrottsrörelsen.
Precis som idrottsministern sa betyder idrott väldigt mycket för många, inte minst i tider av kris. Jag vet hur svårt många av de olika idrotterna har haft det under den här perioden och det är ett mycket glädjande besked för senioridrotten idag som nu kan börja se ljusare på framtiden.
I arbetet med att fördela regeringens krispaket på 500 miljoner krav har drygt 4000 föreningar och förbund sökt stöd på grund av coronakrisen för närmare 1,3 miljarder kronor.
Krävs mera anpassningar
Det blir ingen lätt uppgift att fördela pengarna och vi vet att ingen kommer bli fullt ut kompenserad. Även om delar av råd och rekommendationer över tid kan komma att ändras ytterligare är det sannolikt att anpassningar kommer att krävas av idrotten även långt efter sista juni.
Därför kommer idrottsrörelsen att ha omfattande negativa ekonomiska effekter under sommaren och hösten och idrotten kommer behöva ytterligare stöd från regeringen.
Jag är tacksam över alla de kloka inspel och synpunkter vilket gör att vi kan gå med enad röst till politiken. Vi återkommer i denna fråga innan sommaren.
När vi alla bidrar till att ställa om och när vi tar ansvar visar vi hur mycket vi betyder för Sverige. Tack till alla er som varje dag gör Sverige starkare. Tack för er uthållighet och ert tålamod.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar