En gemensam spelplan för alla inom idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Jag har de senaste veckorna träffat många SF-ordföranden och har då pratat om vikten av den sammanhållna idrottsrörelsen.

Att vi i gemensamma frågor uppträder som en enhet och inte som 72 viljor som drar åt olika håll. Såklart är det bra om de olika viljorna i de interna diskussionerna drar åt olika håll, det berikar och utvecklar oss.

Men när vi sedan landat i beslut är det viktigt att gemensamt arbeta i den beslutade riktningen och att spela på den gemensamma spelplanen både när vi håller med och när vi inte håller med.

Idrottsrörelsen, liksom resten av samhället, måste hålla sig till och inom samhällets normsystem, samhällets regler. För föreningar likväl som för bolag gäller avtalsrätten, arbetsrätten och skatterätten. Men för själva idrottsföreningens varande och för idrottsverksamheten finns få regler som samhället bestämmer. Idrottsrörelsen kan sägas ha fått förtroende att spela på en stor spelplan där vi själva tillsammans kan bestämma de regler som är bäst för oss, så länge vi håller oss inom spelplanens gränser.

Lika fel överallt

Idrotten har fått förtroende att själva bestämma idrottens rättssystem och då har vi kommit överens om ett antal förseelser som inte accepteras i någon idrott, oavsett om idrotten utövas springandes, cyklandes, i en segelbåt eller med skidor på fötterna. Vi har kommit överens om att det inte ska vara en ekonomisk fråga att få sin tvistefråga prövad. Vi har kommit överens om fair play men också om grundläggande rättssäkerhetsprinciper på vår spelplan.

Idrottens rättssystem kan delas in på flera olika sätt och detta ägnar idrottsintresserade rättsvetare mycket tid. Jag tar möjligen en genväg här och tittar på de olika ärendetyperna utifrån RF:s stadgar, idrottens grundläggande överenskommelse.

Vi har tillsammans kommit överens om att vissa förseelser kan leda till en idrottslig bestraffning om de sker i en idrottslig kontext men oavsett inom vilken idrott eller på vilken nivå. Det är lika fel att svära åt domaren i en juniorhandbollsmatch som i en elitseriematch i speedway. En avstängd ryttare får inte tävla vare sig i den lilla lokal tävling hos hemmaföreningen eller i den stora flerdagars-tävlingen som samlar hela sverigeeliten. Hot och våld hör inte hemma vare sin i gymnastiksalen eller på bågskytteanläggningen.

Den medlem, utövare, ledare, funktionär eller annan person som biträder, kan bestraffas med tillrättavisning, böter eller avstängning. Bestraffningsärenden regleras i RF:s stadgar och prövas i första instans av organ inom specialidrottsförbundet, SF:et. Högsta organ för prövning av bestraffningsärenden är Riksidrottsnämnden, RIN, ett självständigt organ inom RF vars ledamöter utses av RF-stämman och som Riksidrottsstyrelsen inte styr över. Genom denna struktur sätter vi tillsammans spelplanen för vad som inte är godtagbart beteende inom idrotten.  

Då i civil domstol

Förseelser som utgör idrottsliga bestraffningsärenden kan ibland även bli föremål för åtal i civil domstol, t.ex. när en hockeyspelare åtalas för misshandel efter en alltför våldsam tackling. Förseelsen är inte bara straffbar inom idrottens rättssystem, den går även utanför idrottens spelplan, och därmed i strid med samhällets normsystem. Inte sällan tillmäts den idrottsliga bestraffningen, som när ärendet väl prövas i domstol sedan länge behandlats inom idrottens rättssystem, betydelse vid straffmätningen. Domstolar ses ta hänsyn till att utövaren redan har fått en kännbar påföljd inom idrotten för sitt beteende.

Vi har tillsammans kommit överens om allas rätt att vara med. Den yttersta konsekvensen av detta är att medlemskap i en förening inom idrottsrörelsen ska vara öppet och att endast mycket allvarliga omständigheter kan läggas till grund för ett beslut om nekat medlemskap eller uteslutning. En person kan inte nekas medlemskap i AIK Fotbollförening på den grunden att hen är medlem i och spelar fotboll för Hammarby IF Fotbollförening. Att personen endast kan representera en av föreningarna åt gången i tävlingssammanhang, är en annan sak. För att upprätthålla principen om den öppna idrottsföreningen reglerar vi både hur en prövning av en uteslutning ska gå till och på vilka grunder en uteslutning får beslutas. Genom denna struktur hjälps vi åt att leva vår värdegrund. 

Vi har tillsammans kommit överens om att varje SF måste ha men också äga sina egna tävlingsregler och det är dessa som reglerar förutsättningarna för och deltagande i tävlingsverksamhet. Inte sällan är ett förbunds tävlingsregler starkt styrda av det internationella specialidrottsförbundets regler men vissa krav finns också från idrottsrörelsen själv genom RF:s stadgar. Riksidrottsstyrelsen kan påkalla en ändring av ett förbunds tävlingsregler om de strider mot RF:s stadgar och de principer på vilka RF:s stadgar grundas eller om reglerna i övriga är olämpliga, till exempel om de strider mot samhällets rättssystem.

Domarens bedömning i en enskild tävlingssituation, om det var offside eller om tennisbollen landade utanför sidlinjen, är inte möjliga att juridiskt protestera mot eller överklaga utan här gäller den hävdvunna principen om att domaren dömer. Men för andra frågor direkt kopplade till tävlingens genomförande, vad som händer om basketspelarens övergång inte var klar vid matchtillfället eller om konståkaren har felaktig utrustning vid tävling, hanteras inom det system för tävlingsärenden som varje SF har reglerat i sina tävlingsregler.

Yttersta rättssäkerhetsgaranti 

Olika SF har olika instanser för prövning av tävlingsärenden och RIN:s prövning i tävlingsärenden begränsar sig till att enbart i sak pröva ärenden där det förekommit grovt formfel, till exempel om en jävig ledamot varit med och fattat beslut, eller om beslutet är fattat i strid med eller utan stöd i gällande regler. Genom denna struktur upprätthåller vi tillsammans en yttersta rättssäkerhetsgaranti gällande idrottens tävlingsregler men med respekt för samhällets normsystem och varje idrotts egna karaktär.

Vi har tillsammans kommit överens om att föreningars och förbunds beslutsfattande i övrigt måste ske inom spelreglerna för föreningsformen och i sak rymmas inom de grundläggande demokratiska värderingarna. Beslut av föreningsmöten, föreningsstyrelser, förbundsmöten eller förbundsstyrelser måste ske i behörig ordning och får inte strida mot gällande stadgar eller tävlingsregler. En golfförening kan därmed inte, utan beslut i enlighet med föreningens stadgar, utvidga eller ändra föreningens ändamål till att också omfatta annan idrottsverksamhet, lika lite som ett förbund genom en stadgeändring kan utvidga den krets som träffas av idrottens antidopingregelverk. Genom denna struktur upprätthåller vi den grundläggande demokratin inom idrotten och respekten för föreningens och förbundens stadgar.

Vi har tillsammans kommit överens om att idrottens tvister i övrigt hanteras genom skiljeförfarande genom att reglera om att tvist i talan där parterna är enskild medlem, funktionär, förening, IdrottsAB, specialdistriktsförbund, RF-SISU distrikt, SF, RF, Antidopingstiftelsen eller Antidoping Sverige AB inte får väckas vid allmän domstol. Om inte någon annan ordning är föreskriven i stadgar avgörs dessa ärenden genom skiljeförfarande. En tvist mellan föreningen och bandyspelaren om ekonomisk ersättning eller tvisten mellan båtägaren och föreningen om vad som händer om båten förblir på land hela sommaren hanteras av en eller flera skiljemän som efter prövning meddelar en skiljedom.

En snabbare process

Processen går snabbare jämfört med process i domstol och kostnaderna blir mer förutsebar då vardera part bär sina egna kostnader samt delar på kostnaden för skiljenämnden. Skiljenämnden består av jurister med erfarenhet av idrottsrörelsen. De kan, utan att göra avkall på juridiken, förstå den idrottsliga kontexten och idrottsrörelsens särskilda ställning i samhället. Genom denna struktur upprätthåller vi, liksom många andra branscher, en effektiv hantering av tvistemål. 

Varje del av idrottens rättssystem har både en för idrottsrörelsen intern funktion, i form av att upprätthålla struktur och rättssäkerhet, och en extern funktion, i form att skapa trovärdighet för idrottsrörelsen i stort. Jag tror att modellen är bra, även om detaljer såklart alltid kan utvecklas och förbättras. Det är så rätten utvecklas. Men om vi internt inom idrottsrörelsen börjar utmana vårt system genom överklaganden, anmälningar och påkallanden utanför systemet riskerar vi både systemets struktur och trovärdighet. Risken finns att samhället inskränker vår spelplan och det utan tillräckligt beaktande av idrottens särart. Med bävan drar jag mig till minnes att någon jurist utan insikt i idrotten uttrycket att Det ju är bra för konkurrensen med flera förbund för samma idrott, då det ju blir billigare för konsumenten. Idrottsrörelsen har medlemmar och inte konsumenter eller kunder och personligen gillar jag tanken om en svensk mästare i bordtennis och ett segrande lag i curlingens svenska mästerskap. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.