Idrotten behövs mer än någonsin

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

En hoppsnurr i luften som segergest. Barn som skriker ut sin glädje och gör high-five. En ledare som kramar om och säger ”Bra passning, du såg att det gjorde det möjligt för henne att göra mål-bra teamwork!”. 

Det är glädjen och gemenskapen i gruppen eller laget, utmaningen och nerven i tävlingen och känslan att spränga sina gränser som gör att idrott engagerar så många. 

 

Vi vet att föreningsidrotten gör befolkningen mer aktiv, minskar stillasittandet och bidrar till att minska hälsoklyftorna. Men vad händer med en folkrörelse när ett virus slår till? När den där vanliga träningen inte kan tränas eller tävlingen ställs in som man tränat så länge för? Vad händer när mötesplatsen inte längre finns där? Vad händer i samhället när vardagen för medborgarna inte fylls med meningsfull fritid?

Vi vet också att föreningsidrotten skapar nätverk och bygger broar över gränser, att gemenskapen och tillhörigheten skapar ett skydd mot psykisk ohälsa. Att det kan leda till minskade kostnader för ohälsa, brottslighet och så vidare. Men också det som kanske är allra svårast att mäta– idrotten som ett samhällskitt.

Idrottsrörelsen är en av de största folkrörelserna med 3,3 miljoner medlemmar. Vi vill bidra till att sluta ohälsoklyftorna i Sverige. Mellan stad och land, mellan rik och fattig, mellan inrikes och utrikes födda, mellan personer med och utan funktionsnedsättning. 

Vi vill - och kan så mycket

Nio av tio barn är med i en idrottsförening under sin uppväxt, men alltför många slutar allt för tidigt. Vi vill att fler rör sig mer. 78 procent av tjejerna och 56 procent av killarna i 10-15 års ålder når inte de rekommenderade nivåerna av daglig fysisk aktivitet. Genom en förstärkt rörelsesatsning i skolan för alla ska vi nå fler och framförallt de som inte naturligt hittar till idrottsföreningen. 

Vi vill skapa rörelsepauser, utveckla miljön i skolan, fler rastaktiviteter, fler aktiva lektioner och samverkan med fritids för att fler barn och unga ska hitta glädjen i att röra på sig och att fler hittar till idrottsrörelsen. Det finns så mycket som vi vill. Men vad händer när allt ställs på sin spets? 

Det absolut viktigaste nu är att bekämpa pandemin. Idrottsrörelsen gör vad den kan genom att förändra sina träningar, ställa in tävlingar med mera. 

Allt enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Jag nås av fantastiska initiativ från runt om i landet. När den egna idrotten inte kan utövas som vanligt går man ut i skogen och tränar kondition, styrka eller vissa står till och med på händer och gör en frivolt från en sten. Allt verkar möjligt och det gör mig riktigt stolt. 

Flera föreningar erbjuder sig att hjälpa de äldre med att handla mat eller hämta mediciner. När träningen för pensionärerna som är i riskgrupp ställs in gör man träningspass digitalt så att de kan träna hemma. En del pass avslutas med fika, det digitala slår igenom och vi bidrar till att bryta isoleringen och ensamheten för en stund.

Föreningsidrottens stora värde

Polisen vädjar till oss att hålla igång vår verksamhet då de vet vad sysslolösa ungdomar kan leda till. 

Vår verksamhet i idrottssvaga områden där det kanske spelar än mer roll att vi finns kvar där trångboddheten är stor, oron över ett förlorat jobb är påtagligt och där vi vet att det spelar roll att våra ledare delar ut material på andra språk och finns där på eftermiddagarna och kvällarna.

Vi är övertygade om att föreningsidrotten, liksom det svenska föreningslivet i sin helhet, har en viktig roll att spela även i framtiden. Innan krisen mötte jag några ledare som sa att tänk om idrottsrörelsen skulle strejka en dag, om vi skulle stå helt still, då skulle samhället se vilken enorm kraft vi är. 

Jag tror att samhället upplever idrottsrörelsens kraft under denna Corona-kris. Vi behövs mer än någonsin. Tack alla ni fantastiska ledare som bidrar till att göra Sverige ännu bättre.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.