Björn E: Samordnad idrott är vår styrka
Att möta höstens färger och den friska septemberluften känns om möjligt ännu mer tillfredställande än vanligt. Vi närmar oss steg för steg ett mer normalt liv, en mer normal idrott och ett mer normalt samhälle efter 18 månader av oro för nära och kära, inskränkta rörelsemöjligheter på grund av restriktioner för att inte tala om vår längtan efter idrott och gemenskap när mycket av samhället fick stänga ner.

Jag kan inte låta bli att se i backspegeln. Idrottsrörelsen har drabbats hårt men också tagit ett mycket stort ansvar på ett tydligt och modigt sätt.
Vi förstod ögonblickligen behovet av att låta smittsäkerhet gå före och vikten av korrekt information inom idrottsrörelsen, vad händer, vad betyder det för förbundet, föreningen, mig som aktiv eller mig som ledare? Vi samlade oss för att lyssna på hur lika och också olika pandemin drabbade idrotten och på de olika behoven som uttrycktes från våra medlemsförbund.
Att få folk att förstå
Från första stund inleddes också ett intensivt arbete för att påverka opinionen för stöd till idrottsrörelsen genom att företräda och driva frågor genom otaliga möten, dialoger, debatter och opinionsbildning som är en del av Riksidrottsförbundets och mitt uppdrag.
Vi har blivit lyssnade på. Vi har fått förståelse för idrottsrörelsen betydelse över hela landet – för betydelsen av barn, unga, vuxna och äldres avsaknad av aktiviteter och gemenskap i idrottsföreningen. Och vi har fått nästan 4 miljarder kronor i kompensations- och återstartsstöd utöver ordinarie anslag och dessutom allmänna coronastöd.
Det hade inte lyckats utan det stöd som aktörerna i idrottsfamiljen erbjudit under pandemin. Jag har sett hur intensivt det väloljade maskineriet på Riksidrottsförbundets kansli tillsammans med medlemsförbunden arbetat. RF-SISU distrikt har i samverkan med medlemsförbundens distriktsorganisationer och idrottsföreningar haft nära dialog, genomfört tydligt påverkans- och opinionsbildningsarbete i region och kommun.
I dialog mellan Riksidrottsförbundet, medlemsförbund och föreningar har allt från ansökningar av stöd, fördelning av stöd, skapande av rätt kontakter för att få till så tydlig information som möjligt för att kommunicera inom idrottsrörelsen, påverkansarbete och opinionsbildning fungerat inte bara väl utan utomordentligt i den krissituation vi befunnit oss i.
Hittills har 72 specialidrottsförbund och 5 500 av deras idrottsföreningar fått kompensationsstöd. Det är tydligt att man nu kan blicka tillbaka och se resultatet och styrkan i att agera som en samordnad idrottsrörelse. Representanter från alla politiska partier från vänster till höger har med mig samfällt tagit upp att detta varit den enskild viktigaste faktorn för framgång i vårt politiska påverkansarbete. Detta får vi inte riskera.
En gemensam kraftsamling till
På samma sätt måste vi nu för alla barn, unga, vuxna och äldre se till att göra en gemensam kraftsamling och öka trycket i återstartsarbete. Att vi lyckas återrekrytera, behålla och rekrytera i alla åldrar gör stor skillnad för hela idrottsfamiljen men framför allt för livskvaliteten och gemenskapen för var och en som hittar till eller hittar tillbaka till idrotten.
Vi är utomordentlig glada för de 400 miljoner som idrottsrörelsen nu lovats i extra stöd för 2022 men glädjen grumlas om det inte är en långsiktig satsning som också ger oss samma extra stöd för 2023 och 2024.
Tack alla i idrottsfamiljen för att vi orkat ta oss igenom en kris, men också lyckats skapa förutsättningar för hur vi de närmaste åren med gemensamma krafter ska ta oss tillbaka ännu större och ännu starkare – tillsammans.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
905 lag kom till start i årets Tiomila-orientering i Östgöta-skogarna utanför Finspång. Det är det högsta antalet sedan pandemin och ökar ersättningen till Tiomilaföreningen som äger tävlingen och SOFT, det svenska förbundet. Detta erhåller arrangörsersättning, baserat på antal lag, nu i storleksordningen 800 000 kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.