Vikten av idrotten i framtidens Sverige

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Att vi kommer minnas denna tid är jag alldeles säker på. Många pratar om efter Corona men jag är övertygad om att det snarare handlar om en gradvis återgång men att allt inte kommer bli sig likt. Som i många kriser blir den första fasen att hantera det mest akuta och att få stöd här och nu. 

Gemenskapen och umgänget i en idrottsförening har större värden än vad vi inser till vardags.r

Efter en tid börjar man så smått att anpassa sig efter det nya läget och sedan börjar man blicka framåt. Att se vart idrottsrörelsen kommer befinna sig om ett år, fem år eller tio år kan vi sia om, vi kan inte veta säkert men jag hoppas att denna period av pandemi har lärt oss något. 

Trots att många har drabbats hårt kommer också denna tid att förhoppningsvis ha lett till något positivt. 

Vi har gjort upptäckter

Många jag träffar vittnar om att det trots allt fanns ganska mycket att upptäcka i Sverige under sommaren. Man fick tid till att vara hemma och upptäcka sitt närområde ännu mer eller kanske genomförde man den där första fjällvandringen eller den första kanotpaddlingen. 

Flera upptäckte föreningar som helt plötsligt syntes utomhus eller så fick man den där tiden att engagera sig i lokalföreningen eller så orkade man kanske ändå ta sig iväg och springa de där kilometerna med löpargruppen. Om än med behörigt avstånd för att fortsatt bekämpa smittspridningen men där föreningarna ändå bidrog till ökad folkhälsa genom att hålla igång aktiviteterna. 

Vi är dock många som saknar elitidrotten och den stämning, nerv och energi som nästan går att ta på när toppatleter kämpar inför en entusiastisk publik.

Idrotten har drabbats hårt av corona- både ekonomiskt och idrottsligt. Jag är tacksam över det stöd som regeringen gett idrottsrörelsen genom det ekonomiska stödpaketet. När det gäller frågan om 50-gränsen för publik finns det nu förslag från regeringen. Här har Folkhälsomyndigheten öppnat för att ta in fler. 

För många idrotter är det ett glädjande besked om man ökar till 500 personer, till exempel för ungdomslag och seniorlag på lägre nivå är detta viktigt medan en del elitverksamhet så klart skulle vilja ha ännu fler. 

Antalet bevisar bredden

Utmaningar finns kvar när det gäller synen på deltagare och utövare. Antalet åskådare och deltagare visar på den bredd av idrotter vi har och vilka olika utmaningar vi har. Men för den breda majoriteten är det förslag som är bra och som går åt rätt håll. 

Många kommuner och regioner har också stöttat runt om i landet för att dämpa fallet för vår rörelse. Detta har möjliggjort att vi kunnat fortsätta verka och bidra under corona-pandemin. 

Men nu är vi i den fasen att det är dags att blicka framåt. Hur ska vi rusta idrottsrörelsen för framtiden? Hur ser vi till att vi får fortsätta vara den viktiga kraft i samhället som vi är?

Jag ser hur omvärlden ser idrottsrörelsens betydelse. 

Gemenskapens värden

Idrott i förening har uppmärksammats och hur betydelsefullt det är med att mötas, uppleva gemenskap och få känna sig delaktig. 

Likaså när föreningar erbjudit äldre träningsprogram digitalt eller hjälpt till att handla mat och hämta mediciner till dem som är i riskgrupp visar sig vårt föreningsliv från dess bästa sida. 

När barn och unga fått komma till sin träning och träffat sina kompisar och kanske för någon timme fått glömma allt det med corona och bara fokusera på det de älskar. 

Att civilsamhället behövs blir ännu tydligare under en sådan här period. Beslutsfattarna förstår vikten av att idrotten måste få rätt förutsättningar för att fortsätta vara stark. 

Sverige behöver en omstart och där vill idrotten vara en stark medspelare. Områden som fortsatt starkt stöd för vår basverksamhet där det livslånga idrottandet är målet, att kunna fortsatt satsa på sin elitidrott och att fortsatt arrangera evenemang och att finnas i områden där vi idag ännu inte är starka nog blir viktiga. Vi har därför lovat regeringen att återkomma inför 2021 och 2022 med ett antal scenarier vid fortsatt Corona-kris.

Jag ser fram emot att idrottsrörelsen kommer göra Sverige starkare. Både under och efter Corona och långt in i framtiden.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.