Villkoret - tänk framåt, tänk positivt!
Jag längtar till 1 juli 2021. Anledningen är att det är en trolig dag för många idrottsaktiviteter kan tillåtas att anordnas. Det är då vi förhoppningsvis har en ny lag som ersätter ordningslagen. En lag anpassad till behoven av att kunna motverka smittspridning,
Att detta inte skett tidigare är bedrövligt, eftersom man då kunde ha startat processen mycket tidigare från politiskt håll.

Men väl igång bör man beakta att lagen utvecklas på ett kvalificerat och riktigt sätt. Processer för nya lagar tar normalt längre tid än nio månader med utredningar, remissförfarande och svåra avväganden mot både andra intressen och lagrum.
Om inte lagen är på plats, vilket alls inte är säkert eftersom det ur ett lagstiftningsperspektiv är mycket tight så kommer förhoppningsvis en tillräckligt stor del av Sveriges befolkning vara vaccinerad så att vi kan få lättnader via Folkhälsomyndighetens regler. Det innebär att vi bör ha förhoppningar om att idrotten kan bli mer normal efter halvårsskiftet 2021.
Förbereda återstart
Till dess kommer idrotten fortsatt att drabbas hårt och smärtsamt. Men att ha ett datum att förhålla sig till möjliggör att vi kan börja tänka återstart och återhämtning. Vi kan vara positiva, inte minst.
Det ger oss inom idrotten som arbetat med krishantering möjlighet att ha något att förhålla oss till. Vi behöver inte arbeta med kontinuerligt nya förutsättningar och rörliga mål.
I ett brev till regeringen har RF gjort en framställan om ytterligare 2 miljarder för 2021. Önskan är att man även fortsättningsvis ska få 500 miljoner extra per kvartal under 2021 för att täcka idrottens underskott till följd av Covid. Detta tillsammans med fortsatt möjlighet till korttidspermitteringar täcker inte de förlorade intäkterna som idrotten drabbas av. Framför allt eftersom många evenemang, ligor och cupper nu går in i det andra drabbade verksamhetsåret så är behoven större och såren betydligt djupare än tidigare.
Alla idrottsaktörer behöver förhålla sig till den verklighet vi lever i och den framtid vi går tillmötes. Att planera för fortsatta hårda effekter under 2021:s första halvår är extremt tufft, men ett framtida datum möjliggör också att tänka hur man successivt kan bygga upp strukturer, verksamhet och ekonomi igen.
Plus och minus
I dag är det är lätt att se till de tydliga effekterna i idrottsklubbar där man både ser till kostnadssidan genom minskad personal, färre tränare, begränsat cupdeltagande, neddragna utrustnings köp, uteblivna träningsläger samt till intäktssidan där medlemmar betalar mer själva. Det är naturliga beslut som redan har fattats i landets klubbar. Här har kompensation på viss del av uteblivna intäkter varit förutsättning för att hålla verksamheterna levande.
Nu närmar vi oss verksamhetsår två. När nu budgetar för 2021 läggs synliggörs behovet av fler tuffa beslut i form av höjda avgifter och minskade aktiviteter. Såren blir djupare och besluten än mer irreversibla.
Föreningskulturen inom drotten har påverkats och mer kommer att ske, det måste vi vara beredda på. Skillnaden till kommersiella alternativ blir mindre. Idrotten riskerar bli mer segregerad. Det är den verklighet vi behöver förhålla oss till när vi väl orkar flytta blicken från krishantering till återstart.
För att möjliggöra återstart är ytterligare 2 miljarder är viktiga, eftersom vi inom idrotten är och kommer vara beroende av offentliga medel. Men omvärlden som vi ska återstarta i är förändrad och pengarna räcker inte utan är alltför begränsade för en snabb återhämtning. Svensk idrott med RF, SDF och SF behöver verka i en miljö som är både kommersiell och ideell.
Krävs framåtblick
För att lyckas med att ta tillvara på idrottens kraft i denna miljö så behövs aktivt och framåtblickande ledarskap anpassat till dagens villkkor. Det ledarskapet behöver vara brett och kraftfullt. Att bara förlita sig på SF och distriktsförbund räcker inte. Idrotten måste inse att förändringskraften för att utveckla idrotten och idrottens ekosystem finns till stor del även hos och i samarbete med mer kommersiellt inriktade aktörer som agerar närmare marknaden.
När RF än mer verkar för utveckling av idrottens ekosystem ser vi också vilken roll och betydelse föreningsdriven idrott och föreningsdrivna aktörer har och kan ha för att påverka utvecklingen.
Att förstå att man inte är allena utan en aktiv part bland fler aktörer ger kraft att utveckla idrotten. Att bejaka fler aktörer och tillvägagångsätt hjälper också de lokala föreningarna till att hitta samarbeten och ytterligare intäktsmöjligheter.
Den 1 juli 2021 ökar tempot och förändringskrafterna kommer bli tydligare. Dags att orka höja blicken och tänka framåt.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
Det finns många exempel på att svenska mästerskap är det finaste som går att vinna i den nationella idrotten. Jodå, det är förstås mycket större att vinna VM, OS och en del andra internationella tävlingar, men SM är ändå en tävling som i de flesta idrotter avgör vem som är bäst i Sverige.
SM är något många kan sikta mot och, som väldigt många elitidrottare har en realistisk möjlighet att vara med på och även vinna. - SM berör väldigt många, inte bara den allra yppersta eliten, betonar O Anders Johrén, ordförande i Spårvägen som den här veckan väntas erövra sitt 1 000:e SM-guld och blir störst i landet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.